PEGIDA karşıtı eyleme Köln Katedrali'nden destek

Almanya’da İslam ve göçmen karşıtı 'Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar'a (PEGIDA) tepki olarak 5 Ocak Pazartesi günü Köln kentinde düzenlenecek gösteriye destek büyüyor.

Türkiye toplumu, sivil toplum kuruluşları ve kiliselerin katılacağı gösteriye Köln Katedrali de ışıklarını söndürerek destek verecek.

Katedralin Sorumlusu Norbert Feldhoff, gösterinin düzenleneceği 18:30 – 21:00 arası binanın ışıklandırmasının söndürüleceğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yılbaşı mesajında PEGIDA hareketine yönelik sert eleştirilerde bulunmuş; "Onların kalplerinde ön yargı ve nefret var" demişti. Merkel ayrıca, “mültecilerin çocuklarının Almanya'da korku duymaksızın yetişmesi bizim açımızdan bir övgüdür. Tüm göçmenler Almanya'daki herkes açısından bir kazançtır” ifadelerini kullanmıştı.  

PEGIDA karşıtı gösteriye desteklerini açıklayan siyasetçilerin sayısı artıyor. 

Sosyal Demokrat Parti milletvekillerinden Rolf Mützenich, Köln’deki protestonun ‘çok önemli ve uygun bir tepki’ sözleriyle övdü.

'Hıristiyanlıkla alâkası yok'

Federal Parlamento’daki Dış İlişkiler Komitesi’nin Hristiyan Demokrat (CDU) Başkanı Norbert Röttgen ise “Ben Katolik’im. Ama kardeşlerimize karşı propaganda yapmanın Hıristiyanlıkla alakası yok. Özgür Demokrasi Partisi (FDP) lider Christian Lindner de PEGIDA gösterilerini ülkedeki özgürlüklere saldırı olduğunu söyledi.

Ekim ayında doğudaki Dresden kentinde 200 kişiyle başlayan Pegida gösterileri en son 17 bin’e ulaştı. Her pazartesi toplanan PEGIDA göstericileri, İslam ve göçmen karşıtı sloganlar atıyor. PEGIDA, orta sınıf gösterisi olarak başlasa da zamanla İslam karşıtları, yabancı düşmanları ve doğuda yükselişe geçen neo-Nazi grupların da katıldığı büyük bir oluşuma dönüştü.

Kategoriler

Güncel Dünya DünyaYazar Hakkında