İsrail'e göç eden Yahudiler, son 10 yılın en yüksek rakamına ulaştı

Yaşadıkları ülkeleri çeşitli nedenlerle terk ederek İsrail'e göç eden Yahudilerin sayısı 2014'te 26 bin 500 yüze ulaştı.

İsrail Yahudi Ajansı ile İsrail Göçmen Bakanlığının 2014'ün son gününde yaptıkları yazılı açıklamaya göre, İsrail'e yapılan toplu göçlerde son 10 yılın rekoruna ulaşıldı. İsrail’e en fazla göçmenin geldiği ülke Fransa oldu. 2014’te yaklaşık 7 bin Yahudi Fransa’dan İsrail’e göç ederken, bu sayının 2015 yılında yine 10 bine ulaşması bekleniyor. Yayınlanan rapora göre, Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan kriz nedeniyle Ukrayna'dan İsrail'e göç eden Yahudilerin sayısı ise bir önceki yıla göre üçe katlanarak 5 bin 840'a ulaştı. Ukrayna'dan gelen Yahudilere Göçmen Bakanlığı özel maddi yardımlar sundu. 

Göçmen Bakanlığının verilerinde, İsrail'e Latin Amerika'dan gelen Yahudi göçmen sayısı ise bin 70 olarak açıklandı. Latin Amerika'dan İsrail'e gelenler Brezilya, Arjantin, Meksika, Venezuela, Kolombiya, Uruguay ve Şili pasaportu yaşayan Yahudilerinden oluşuyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada'dan İsrail'e bu sene göçen Yahudilerin sayısı ise 3 bin 870. Doğu Avrupa ülkeleri Macaristan, Polonya, Romanya ve Bulgaristan'dan İsrail'e göç ederek gelen Yahudilerin sayısı ise bu sene sadece 232.

İsrail Aliyah ve Göçmenlerin Kabulünden Sorumlu Bakanı Sofa Landver, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: "Bu sene son 10 yılın rekorunu kırdık ve geçen yıla göre İsrail'e göçte yüzde 32 artış yaşadık. Bu kadar sayıda Yahudi başka bir gidecek ülkelerinin olmadığına karar verdi. Aliyah'a özendirmenin meyvelerini almaktan büyük memnuniyet yaşasam da daha amaçlarımıza henüz ulaşamadık. Gelecek yıl da sadece Fransa'dan 10 bin yeni Fransız Yahudisinin ülkeye gelmesini ve toplamda ise 30 bin yeni göçmen sayısını aşacağımızı umuyoruz." 

İsrail'e gelen Yahudilerin yarısına yakını 35 yaşının altında bulunurken, gelenlerin 5 bin 300'ü çocuk. Gelenlerin meslek dağılımı ise en fazla mühendis, doktor, sosyal bilimci olarak kayıtlara geçti. Gelen mühendis sayısı 2 bin 500 olarak açıklanırken, gelen doktor sayısı ise binin üzerinde. (AA)

 

Kategoriler

Güncel Dünya Dünya

Etiketler

Yahudi Göç


Yazar Hakkında