'Ben burdayım, İstanbul'da genelkurmay başkanları var'

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, 'İnternet Andıcı' davasında tutuklu yargılanan İlker Başbuğ'un 'Hani nerede o eski genelkurmay başkanları. Onlar burda olsaydı ben gelirdim' şeklindeki sitemine yanıt verdi: 'Ben buradayım (İzmir'de). Keşke imkân olsa da orda olsam. Kendisi gitmiş midir, onu bilmiyorum.(...) Ama İstanbul’da Genelkurmay başkanları var.'

Milliyet Gazetesi'nden Aslı Aydıntaşbaş, 6 yıl önce emekli olan eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'le yaşadığı İzmir'de İlker Başbuğ'un sitemini ve Balyoz davasının bir numaralı sanığı Çetin Doğan ve avukatlarının kendisinin mahkemede tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebini konuştu.

 
Özkök, davaların içeriğiyle ilgili konuşmamak konusunda geçmişte ‘var da diyemem, yok da diyemem’ diye ifade ettiği kararlılığı sürdürdü..
 
En azından Balyoz davasının bir numaralı sanığı Çetin Doğan ve avukatları, bir süredir Hilmi Özkök ve emekli Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın mahkemede ‘tanık’ olarak dinlenmesini istiyor.
 
Özkök, “Bu davalara gitme niyetiniz var mı? Balyoz’da tanıklık olası mı?” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:
 
“Gidip gitmemek bana bağlı değil. Mahkemenin kararı. Şahitliğin nasıl yapılacağı ceza kanununda yazıyor. TCK’da diyor ki, ‘Mahkeme çağırırsa sadece cumhurbaşkanının gitmeme hakkı var, onun dışında gerekirse zorla getirin.’ Nitekim Ergenekon’da çağırdılar, gidip ifade verdim. Mahkeme çağırırsa gitmeme hakkım yok.Başından beri Çetin Doğan Paşamız Hilmi Özkök diyor. Ama tek söyleyebileceğim, Genelkurmay her orduda seminer çalışması yapar. Genelkurmay Başkanı’nın rolü sadece iki senede bir tatbikat programlaması yapıp bunu her orduya yollamaktır. Onun dışında davanın hukuki veçhesiyle ilgili bir yorum yapamam. Çağrılırsam giderim. Ama diyorlar ki ceza kanununun bir maddesi var; ısrar ederse o da dinlenir. Ama mahkemenin ısrarla hayır dediği bir durumda...”
 
Sonra ekledi: “Prosedür neyse odur. Ben hukuk adamıyım; hukuku severim. Hukuk hepimizin koruyucusudur. Hukuk ne isterse yaparım. Ama hukuku da zorlamam. Hayatım boyunca yapmadım. Gel dediler, gittim. Ama çağrıya bağlı...”
 

Başbuğ'un sitemine yanıt

 
Özkök, Başbuğ ve eşinin İnternet Andıcı davasındaki ‘sitemkar’ ifadeleri hakkında da şunları söyledi:
‘İsteyebilir. İster. Herkes ister’ diyor ‘‘Ben İlker Paşa’yla ilgili Cumhuriyet gazetesine bir açıklama yaptım” (Özkök, Başbuğ tutuklandıktan sonra Cumhuriyet Ankara temsilcisi Utku Çakırözer’e “İki yıl birlikte çalıştık. Akıllı, yetenekli, uyumlu, başarılı, sevdiğim bir arkadaş. Terör örgütü yöneticisi denmesinden rahatsız oldum. Sonunda beraat etse bile bühtandır” demiştim.
Ben buradayım. Keşke imkân olsa da orda olsam. Kendisi gitmiş midir, onu bilmiyorum. Ne etkisi olur, onu da bilmem.  Ama İstanbul’da Genelkurmay başkanları var...”
 
(Kaynak: Hürriyet/Milliyet)
 

Kategoriler

Güncel Gündem