CHP Beyoğlu'ndan Genel Merkeze Soykırım inkarlı disiplin dilekçesi

CHP Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcısı Barış Tınay, 19 Ocak 2015’te Agos önünde yapılan Hrant Dink anmasına katıldıkları gerekçesiyle CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Şafak Pavey ve Umut Oran’ın disipline verilmesi istemiyle parti merkezine dilekçe gönderdi. Tınay’a göre, ‘kendilerine Hrant’ın arkadaşları diyen neye hizmet ettiği bilinmeyen güruh, kitleleri soykırım iddialarına ortak etmeye çalıştı’.

Barış Tınay’ın parti merkezine gönderdiği dilekçede CHP parti programında Ermeni Soykırımı’nın inkar edildiğini belirtilerek CHP’li vekillerin“Yüzleşin Hrant’la, Soykırımla!”pankartının arkasında yürümesinin parti programına uymadığı iddia ediliyor.

Dilekçede Ermeni Soykırımı’yla ilgili, CHP parti programından alınmış şu ifadeler yer alıyor:

“Parti programımızda (s.131-132) soykırım iddiaları ile ilgili yer alan ifadeler şu şekildedir: Sözde Ermeni Soykırımı iddiası ile ülkemizin haksız önyargılarla suçlanmasına karşı bugüne kadar Partimiz öncülüğünde sürdürülen kararlı duruşa sahip çıkmaya devam edecektir”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan önceki dönemde gerçekleştiği iddia edilen sözde Ermeni soykırımı konusunda ülkemizi suçlayıcı keyfi kararlar alınmaktadır. CHP, 1948’de BM Genel Kurulu’nda oybirliği ile kabul edilen Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi tarafından yapılan açık tanım çerçevesinde, konunun bağımsız tarihçiler tarafından, Türkiye, Ermenistan ve Rusya dâhil ilgili tüm ülke arşivlerine erişim olanakları kendilerine tanınarak, iddiaların gerçekçi ve doğru zeminde, önyargılara kapılmadan incelenmesi gerektiği görüşündedir.”  

'Kime, neye hizmet ettikleri bilinmeyen grup'

'Hrant'ın Arkadaşları'ndan "neye, kime ve kimlere hizmet ettiği bilinmeyen bir güruh" olarak bahseden Tınay, üç milletvekilinin ‘partide aldıkları sorumlulukla ve üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulundukları için Yüksek disiplin Kurulu’na sevkedilmeleri gerektiğini iddia etti: 

“İlgili parti programı ifadesine istinaden; parti tüzüğümüzün 70. Maddesinde “Kesin Çıkarma Cezası Gerektiren Parti Suçları” başlığında yer alan “Programa ve Tüzük kurallarına, kurultay ve yetkili organ kararlarına aykırı davranmak” ve “Partide aldıkları görev ve sorumlulukla ve üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak” (md. 70A) maddelerinin ihlali söz konusudur."

“İlgili kişilerin TBMM üyesi olması nedeniyle tüzüğümüzün 68A maddesine göre Parti Meclisi tarafından Yüksek Disiplin Kurulu’na sevkedilmesi gerekmektedir."

 Yazar Hakkında