Holokost kurbanları Ankara'da da anılacak

BM tarafından Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edilen 27 Ocak’ta, Auschwitz ölüm kampında uluslararası bir tören düzenlenecek. Türkiye’de ise ilk defa Holokost kurbanları için Ankara’da bir tören düzenleniyor.

Holokost kurbanları 27 Ocak’ta anılıyor. BM (Birlemiş Milletler) tarafından 2005 yılında Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edilen 27 Ocak’ta, Nazi Ölüm Kampı Auschwitz’de bir tören düzenlenecek. Anma törenine İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin’in yanı sıra, BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon, Aoykırımdan sağ kurtulan 100’e yakın Holokost kurtulanı, Yahudileri ölüm kampından kurtaran Kızıl Ordu emekli subayları ve İsrail Dışişleri Eski Bakanı Silvan Şalom da  katılacak. 

Türkiye’de ise, Ankara’da resmi tören nezdinde bir anma düzenlenecek. Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek törene TBMM Başkanı Cemil Çiçek katılacak.

Törende Cemil Çiçek’in yanı sıra, Bilkent Üniversitesi Rektörü Abdullah Atalar, İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Uzer, Uluslararası Holokost Anma İttifakı Türk Heyeti Başkanı Büyükelçi Ertan Tezgör, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh birer konuşma yapacak. Kurbanlar anısına mum yakma töreninin de gerçekleştirileceği etkinlikte, Fotoğraf Sanatçısı Alberto Modiano’nun ‘Holokost Simgeleri’ sergisi de yer alacak.

Türkiye’de Holokost kurbanları ilk olarak 2011’de resmi törenle anılmıştı. 

İstanbul’da anma 

İstanbul’da ise DurDe Platformu 27 Ocak’ta Galatasaray Meydanı’nda bir anma düzenleyecek. Platform çağrı metninde, “Holokost’u, Yahudi yurttaşlarımıza yönelik çeşitli kesimler tarafından sistematik bir şekilde gerçekleştirilen ve ülkeyi terk etmelerini istemeye kadar varan ırkçı nefret propagandasının yaygınlaştığı bir dönemde anmanın ayrı bir anlamı var” ifadelerini kullandı. Galatasaray Meydanı’nda yapılacak anmanın başlangıç tarihi ise 18.30 olarak belirtildi. 

Etiketler

Soykırım Holokost