Kısırkaya hayvan barınağı meclis gündeminde

İstanbul’da Sarıyer’in Kısırkaya köyünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen binlerce hayvanlık barınağa sivil toplum örgütlerinin tepkisi sürüyor. Konu son olarak HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın soru önergesiyle Meclis’e taşıdı.

Hayvan hakkı savunucuları, Kısırkaya’ya inşa edilmekten olan devasa hayvan barınağını hayvanların yaşayabileceği şekilde planlanmadığı gerekçesiyle uzun zamandır eleştiriyordu. 

1966 yılından beri köylüler tarafından işletilen plaj tesislerinin 2013 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir Yasasıyla birlikte Sarıyer Belediyesi tarafından mühürlenmişti. Köylülerin Milli Emlak’a devredildiği söylenen plaj arazisini yeniden satın almak için yaptıkları başvurular da, arazinin kendisine ait olmadığı gerekçesiyle Milli Emlak tarafından geri çevrildi.Daha sonra Plajın yakınına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayvan barınağı yaptırıldı.

Buldan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu sorular yer alıyor

1.Kısırkaya köylüleri için bir geçim kaynağı olan ve yurttaşlar içinde denize girebildikleri kısıtlı alanlardan biri olan Plajın geliştirilmesi, yaşanabilecek ölümlerin engellenmesi için gerekli önlemlerin alınması yerine yıkım kararı alınmasına neden karar verilmiştir. Kamu yararı ilkesi neden dikkate alınmamıştır?

2.Hayvan barınağının Kısırkaya Köyünde yapılmasının nedeni nedir? Bu bölgenin hayvan barınağı kurulmasıyla imara açıldığı iddiaları karşısında Bakanlığınızın görüşü nedir?

3.Uygun iklim koşullarının hayvanların açık havada yaşamalarına imkan verdiği yerlerde hayvan barınaklarının yapılması uluslararası ilkelere göre zorunlu değildir. Ülkemizin iklim koşulları nedeniyle hayvanların dışarıda yaşamaları mümkünken bu kadar çok hayvan barınağının yapılması hayvan haklarına aykırıdır. İstanbul ili kapsamında zaten fazlasıyla mevcut olan hayvan barınaklarına yenilerinin yapılmasının nedeni nedir?

4.Hayvan barınaklarının, hayvanların sağlıklı olarak yaşayabildikleri yerler olmadığı hayvanların bakımsızlıktan dolayı zarar gördüğü, çalışan personelin hayvan sever kişilerden oluşmadığı, sağlık hizmetlerinin yeteri kadar olmadığı ve başka bir çok nedenle barınaklar hayvanların barındığı ve korunduğu yerler değil neredeyse işkence gördükleri alanlara dönüşmektedir. Nitekim bir çok barınaktan şikayetler gelmektedir. Nitekim Kısırkaya'da inşası tamamlanmak üzere olan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) yapımını sürdürdüğü dev hayvan barınağına yönelik eleştirilerde barınağın hayvan refahına uygun olmadığı yönündedir. Hayvan barınaklarının hayvan refahına uygun bir standarda kavuşturulması için bir çalışmanız var mıdır?

Hayvan hakkı aktivistleri ise Cumartesi günü Kısırkaya Hayvan Barınağı önünde eylem yapma çağrısında bulundu. Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul Kent Dayanışması ve Sarıyer Kent Dayanışması üyelerinin çağrıda bulunduğu eylem 31 Ocak Cumartesi gerçekleşecek. 

Kategoriler

Güncel İnsan Hakları

Etiketler

Hayvan Hakları


Yazar Hakkında