Lahey kararı: Hırvatistan ve Sırbistan soykırım yapmadı

Birleşmiş Milletler'in (BM) savaş suçları mahkemesi, 1990'larda eski Yugoslavya topraklarında yaşanan savaşta Sırbistan ve Hırvatistan'ın birbirlerine karşı soykırım suçu işlemediğine karar verdi.

BBc Türkçe'de yer alan habere göre, Hollanda'nın başkenti Lahey'de toplanan Uluslararası Adalet Divanı'nda kararı açıklayan yargıç Peter Tomka her iki tarafın da birbirlerine yönelttikleri soykırım iddialarını kanıtlamakta başarısız olduğunu söyledi.

Hırvatistan hükümeti, 15 yıl önce başlattığı hukuki süreçte, 1991'de Vukovar kasabasına saldıran Sırp birliklerinin doğrudan Hırvatları hedef aldığını savunuyor ve bir etnik temizlik girişimi olduğunu iddia ediyordu.

Hırvatistan hükümeti, Sırbistan'ın mağdurların ailelerine tazminat ödemesini da talep ediyordu.

2010'da mahkemeye başvuran Sırbistan ise 1995'te Hırvat güçlerinin saldırısı sırasında 230 bin Sırbın evlerini terk edip kaçmak zorunda kaldığını savunuyordu.Sırbistan o dönemde Hırvatların bilinçli biçimde Sırpları hedef aldığını iddia ediyordu.

Mahkeme heyeti yargıçları her iki ülkenin bölgede barış ve istikrar için işbirliği yapmasını tavsiye etti.

1991-1995 arasındaki savaşta 20 bin kişi hayatını kaybetmiş ve savaş Hırvatistan'ın Yugoslavya'dan ayrılmasıyla sonuçlanmıştı.

Kategoriler

Güncel Dünya DünyaYazar Hakkında