Erdoğan: İzleme Heyeti'ne olumlu bakmıyorum

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, çözüm süreci kapsamında oluşturulacak İzleme Heyeti'ne ilişkin olarak, "Ben bu olaya olumlu bakmıyorum" dedi.

Erdoğan, iki gün önce (18 Mart 2015) İzleme Komitesi'nde 5-6 kişinin yer alacağını, bu isimlerden bazılarının belirlendiğini açıklayan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın açıklamasına da göndermede bulunarak, "Ben gazetelerden okuyorum. Böyle bir şeyden doğrusu benim haberim yok. Şunu da çok net söylüyorum ben olumlu bakmıyorum" diye konuştu. "Bunlar doğru şeyler değil. Bu işler istihbarat teşkilatlarıyla yürür" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu işin yükümlüsü hükümet ise başladığı şekilde devam ettirmelidir. Bunlar benim samimi düşüncelerimdir" diye konuştu. Erdoğan, "Yeni bir roman mı yazdırılacak. Bunları da samimi bulmuyorum."

İzleme Heyeti'nde yer alacak isimlerden 6 asil ve 3 yedek üyenin belli olduğu iddiası hükümet ve HDP kanadı tarafından doğrulanmadı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Biz açıklama yapmadan hiçbir şeye itibar etmeyin" derken, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de "İzleme Heyeti henüz kurulmuş değil, kesinleşmiş isimler de yok" diye konuştu.

Kükrçü: Sürece takoz koyan açıklama

Erdoğan’ın açıklamasına HDP kanadından ilk tepki Ertuğrul Kürkçü’den geldi. Halkları Demokratik Kongresi (HDK) Eş Başkanı ve HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Erdoğan’ın siyasi sorumluluğu olmayan bir alanda açıklama yaparak çözüm sürecine takoz koyduğunu söyledi.

Radikal’e konuşan Ertuğrul Kürkçü açıklamaları, “Kürt sorunu yoktur” anlayışının bir devamı ve Cumhurbaşkanı’nın her şeyi ‘tek elde’ toplama gayretinin bir ürünü olduğunu söyledi.

Bu sözlerle ilgili henüz bir mütalaa yapmadıklarını belirten Kürkçü, “Ancak dil sürçmesi olduğunu da sanmıyorum. Sürece izleme kurulu gibi bir üçüncü bir taraf oluşturulması konusu İmralı’da Öcalan ve devlet yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde netleşmişti. Bunun uygulamasının nasıl olacağı bekleniyordu. Şimdi, cumhurbaşkanı siyasi sorumluluğu olmayan bir alanda açıklama yaparak çözüm sürecine takoz koyuyor” diye konuştu. 

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında