Hürriyet'ten Başbakan'ın 'akreditasyon cezası'na yanıt

Başbakan Davutoğlu’nun talimatıyla, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenaze törenini izlemesi engellenen gazetelerden Hürriyet, konuyla ilgili bir açıklama yayımladı. Gazete, “Biz sadece gazeteciliğimizi yapmak istiyoruz. Meslektaşlarımızın polisler tarafından köşe başlarında işlerini yapmaktan alıkonması gibi tedbirlere, yasaklamalara muhatap olmak istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cenaze törenine alınmayan kuruluşlar arasında Hürriyet, Cumhuriyet, Bugün, Milat, Taraf ve Zaman gazeteleri ile CNN Türk ve Doğan Haber Ajansı da vardı.

Ayrıca dün bu fotoğrafı yayınladıkları için Hürriyet, Cumhuriyet, Posta ve Bugün gazeteleri hakkında "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan soruşturma başlatıldı.

Bugün Hürriyet Gazetesi adına yapılan açıklamada, Davutoğlu’nun açıklamaları hatırlatılarak, Başbakanın kullandığı “ahlaksızlık” ve “terörist propagandaya alet olmak” ifadelerinin reddedildiği vurgulandı. 

Açıklamadan bazı bölümler şöyle: 

“Başbakanın sarfettiği sözleri ve başvurduğu yöntemi kendisine yakıştıramıyoruz. Bir başbakanın gazeteleri, muhabirleri, foto muhabirleri ve kameramanları cezalandırma yetkisini kendisine atfetmesinin, akreditasyon işleriyle meşgul olmasının basın özgürlüğünün gerçek anlamda işlediği bir demokraside yeri olduğuna inanmıyoruz. Bu, daha çok üçüncü dünya rejimlerine özgü bir uygulamayı çağrıştırıyor.”

“Başbakan’ın ağır suçlamaları, demokrasilerin en sıkıntılı konularından biri olan terörle ilgili haberlerde basın özgürlüğünün sınırlarının nereden geçtiği tartışmasının alanına giriyor. Hürriyet, bu menfur eylemi birinci sayfasında “Teröre Lanet” manşetiyle duyurmuş, altında eylemin fotoğrafını kontrollü bir şekilde yayımlamıştır. Bunu yaparken, halkın haber alma hakkıyla terör propagandası yapmama ilkesi arasındaki dengeyi hassasiyetle gözetmiştir.”

Vergi yaptırımı

“Önceki gün karşılaştığımız uygulama gazetemizin bu tür yasaklamalara hedef olduğu ilk olay değildir. Hürriyet, 12 Eylül askeri rejiminde yayın yasağıyla karşılaşmış, ayrıca sıkça yayınları nedeniyle seçilmiş iktidarların hışmına uğramıştır. Hürriyet’in bulunduğu Doğan Yayın Grubu’nun maruz kaldığı astronomik vergi yaptırımı yakın tarihimizden çok canlı bir örnektir.”

“Başbakan Çetin Emeç’i unutmuş olmalı”

“Hürriyet, bir demokraside olması gerektiği şekilde -her kurum gibi- eleştiriden bağışık değildir, olmamalıdır. Ancak teröre yardımcı olmak, Hürriyet’e en son yöneltilebilecek suçlamalardan biridir. Başbakan Davutoğlu, gazetemizin, eski genel yayın yönetmeni Çetin Emeç’i teröre kurban verdiğini herhalde unutmuş olmalıdır.”

“Siyasilerin tasarrufları hakkındaki nihai hükmü her zaman tarih veriyor. Olayların sıcaklığı içinde belirtilen kanaatler, yapılan suçlamalar, sarf edilen özensiz sözler aradan zaman geçtikten sonra silikleşiyor ve yerlerini tarihin hükmüne bırakıyor. İleride bugünün tarihi yazılırken, başbakanın gazetecilerin bir cenaze törenini izlemelerini yasaklaması gözden kaçmayacaktır.”

“Biz sadece gazeteciliğimizi yapmak istiyoruz. Meslektaşlarımızın polisler tarafından köşe başlarında işlerini yapmaktan alıkonması gibi tedbirlere, yasaklamalara muhatap olmak istemiyoruz.

Ayrıca vatan sevgimizi kimsenin sorgulamasına izin verecek de değiliz.”

 

Kategoriler

Güncel BasınYazar Hakkında