Bakur belgeseline 'Kayıt tescil belgesi' sansürü

34. İstanbul Film Festivali kapsamında bugün (12 Nisan) ilk kez izleyiciyle buluşacak "Bakur" belgeselinin gösterimi, "Kayıt Tescil Belgesi" olmadığı gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından engellendi.

Türkiye topraklarında bulunan PKK kamplarındaki gerilla yaşantısını konu alan 'Bakur/Kuzey' belgeseli 34. İstanbul Film Festivali'nde gösterilecekti. Yarışma dışı kategorisinde gösterilmesi planlanan filmin bugün Atlas sinemasında gerçekleşecek gösterimi "Kayıt Tescil Belgesi" olmadığı gerekçesiyle iptal edildi.

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile Çayan Demirel'in yönettiği ve yapımcılığını Ayşe Çetinbaş'ın üstlendiği filmin gösteriminin iptaline dair açıklama yapan İstanbul Film Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nden İstanbul Kültür Sanat Vakfı'na gönderilen yazıyla "Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in 15. maddesi uyarınca, festivallerde gösterilecek Türkiye'de üretilen filmlerin kayıt tescil belgesi almış olması zorunluluğunun hatırlatıldığı belirtildi. 

Açıklamada, "Yasal mevzuat gereği, 'ülke içinde üretilen filmler kayıt ve tescil edilmiş olmak kaydıyla' festivallere katılabilir. Kayıt Tescil Belgesi olmayan ve Türkiye'de üretilen filmlerin gösterilmesi halinde hukuki yaptırım uygulanacağından bu belgeye sahip olmayan filmler İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilemeyecektir. Bu nedenle, 12 Nisan Pazar günü saat 16.00'da Atlas Sineması'nda gösterileceği duyurulan, Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu'nun yönettiği Kuzey / Bakur adlı filmin gösterimi yapılamayacaktır. Filmin kayıt tescil belgesi alması durumunda, önümüzdeki günlerde gösterileceği zamanlama açıklanacaktır. Yabancı filmler bu yönetmelik kapsamında değerlendirilmemektedir. İstanbul Film Festivali olarak yabancı filmler için tanınan muafiyetin yerli yapımlar için de uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. İstanbul Film Festivali, şimdiye kadar programında gösterilecek yerli filmlere de yönetmeliğin yurtdışı filmlere tanıdığı istisnanın uygulanması için görüşmelerde bulunuyordu ve bulunmaya devam edecek. Ancak halihazırda bu yönetmelik gereği festivale seçilen filmlerin gösterilebilmesi için kayıt tescil belgesi almaları zorunluluğu devam ettiğinden festival kapsamında gösterilecek diğer yerli filmlerin de bu belgeyi alması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

Film ekibi: Bakanlık sansür uyguladı

Ertuğrul Mavioğluve Çayan Demirel'in Belgesel filmi Bakur’un sansüre uğramasına yönelik film ekibi bir açıklama yaptı.

Surela Film Yapım imzasıyla yapılan açıklamada; “Kültür Bakanlığı, Festivale gönderdiği tebligatla ‘kayıt ve tescil belgesi' almamış olan yerli filmlerin programdan çıkarılmasını istediğini bildirdi. Kültür Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerden bir sonuç çıkmayınca, tebligata göre gereğini yapmak zorunda olduklarını belirten Festival yönetimi, BAKUR’un gösteriminin iptal edildiğini duyurdu” denildi.

Filmin gösteriminin önündeki engellerin kaldırılması için çeşitli tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi; “Gelinen noktada; pek çok prosedürü tamamlayarak festival programına alınmış filmlerin doğrudan bakanlıktan gelen baskı sonucunda gösterimden kaldırılması açık bir sansürdür.

Kültür Bakanlığı, filmlerin gösterimlerinde ‘kayıt ve tescil belgesi ile eser işletme belgesi’ almış olma şartını, ifade özgürlüğünü hiçe sayarak keyfi bir sansür mekanizması olarak zaman zaman karşımıza çıkarmaktadır. Kültür Bakanlığı’nın sinemacıların hak ve özgürlüklerini hiçe sayarak, tüm itiraz ve mücadelelerimize rağmen sürdürdüğü bu yasakçı uygulamalarını kabul etmiyoruz”

Kültür Bakanlığı’nın festivallerde yeniden eser işletme dayatmasına girişmesinin BAKUR belgeseli gösterimi açısından bir engelmiş gibi sunulmakla birlikte, asıl olarak tüm sinema izleyicilerini ve film emekçilerini yakından ilgilendirdiği dile getirilen açıklamada; “Bunları göz önünde bulundurarak 'Bakur’un bugünkü gösteriminin iptal edilmiş olması nedeniyle duyduğumuz üzüntüyü kamuoyuyla paylaşıyoruz. 'Bakur’un en geniş izleyici topluluğuyla buluşması için elimizden geleni esirgemeyeceğimizi kamuoyuna duyuruyor ve herkesi sansüre karşı dayanışmaya çağırıyoruz” denildi. 

Kategoriler

Kültür Sanat Sinema

Etiketler

Sansür Bakur/Kuzey