ABD Dışişleri sözcüsü: Gerçeklerin dürüstçe kabulü 3 ülkenin de çıkarına

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, 1915 olaylarını Papa Francis gibi soykırım tanımlaması üzerine yerleştirmeyi reddetti ancak Obama yönetiminin 1,5 milyon Ermeni'nin katledildiğini tarihi bir gerçek olarak kabul ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığının günlük olağan basın toplantısında sözcü Marie Harf’e Papa Francis’nun Vatikan’da yaptığı ve 1915 olaylarını soykırım olarak tanımladığı konuşmasıyla ilgili görüşü soruldu.

Papa gibi soykırım deyimini kullanmayan bakanlık sözcüsü Marie Harf, Başkan Barack Obama ve yönetimin üst düzey yetkililerinin, “Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde 1 buçuk milyon Ermeni’nin katledildiğini ve ölüme yürüdüğünü” tarihi bir gerçek olarak kabul ettiğini söyledi.

Harf, yetkililerin, gerçeklerin tam, dürüst ve adil bir şekilde kabulünün Türkiye’nin, Ermenistan’ın ve Amerika’nın çıkarlarına olacağı görüşünde olduklarını vurguladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Uluslar geçmişlerinin acılı unsurlarını kabul ederek, onlarla hesaplaşarak güçlenir ve ilerler. Yönetimimiz bu ilkeden hareket eder. Bu yönde hareket etmek, farklı ve daha hoşgörülü bir gelecek inşa edilmesi sağlar. Bu ve diğer konulara bu şekilde bakıyoruz. 

Papa'nın açıklamasından sonra, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisini geri çağırdığı anımsatılan Marie Harf'in, 'Gerginliğin artmasından kaygı duyuyor musunuz' sorusuna yanıtı da "Sanmıyorum" oldu.

 

 

 

Kategoriler

Güncel DünyaYazar Hakkında