Af Örgütü raporundan: Halep'te yaşam cehennem döngüsü

Uluslararası Af Örgütü'nün yayımladığı yeni rapor, Suriye’nin Halep şehrinde sivillerin yaşadığı zulmü ortaya koyuyor. Hem Şam Hükümeti hem de muhalif gruplarının saldırıları en çok sivilleri etkiliyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün son raporunda hükümet güçlerinin ve pek çok isyancı grubun, Suriye’nin ikinci büyük şehri Halep’te her gün savaş suçları işledikleri kaydedildi.

Uluslararası Af Örgütü, 2014 Ocak'ından 2015 Mart'ına dek hükümet güçlerine ait uçakların Halep'e patlayıcı madde, akaryakıt ve metal parçalar doldurulmuş variller, yakıt depoları veya gaz tüpleriyle sürekli saldırılar düzenlediğini belirtti.

Raporda, saldırılara hedef olan yerler arasında 14 pazar yerinin, 12 otobüs ve tren garının, 23 caminin, 17 hastane ile sağlık merkezinin ve 3 okulun bulunduğu kaydedildi. 

Af Örgütü'nün derinlemesine araştırdığı sekiz saldırıda ölenlerin çoğunluğu siviller.

Son olarak geçtiğimiz Pazar, Seyf el-Davla mahallesindeki bir anaokula isabet eden varil bombasının dördü çocuk ve öğrenci olmak üzere en az 10 kişinin ölümüne yol açtığı bildirildi.

Sivillere kasıtlı saldırı 

Şam hükümetinin son günlerde muhalif güçlerin saldırılarına cevap olarak Halep bombardımanını tırmandırdığı bildiriliyor.

Uluslararası Af Örgütü, Halep operasyonlarının "kasıtlı olarak sivillere ve sivil hedeflere yöneldiğini" belirtti ve savaşta doğrudan rol almayan kişi ve yerlerin hedef alınmasının bir savaş suçu olduğuna işaret etti.

Örgüt, "Halep'te görüldüğü gibi hükümet politikasının bir parçası olarak sivillere böylesine sistemli bir şekilde saldırılar düzenlenmesi, insanlığa karşı işlenmiş bir suç da oluşturmaktadır." dedi.

Uluslararası Af Örgütü'ne göre bir tür "toplu cezalandırma politikası" olarak görülen bu politika yüzünden pek çok sivil yeraltında yaşamaya başladı.

Muhalif gruplarca yönetilen bir gözlem grubu olan İhlalleri Belgeleme Merkezi'ne göre, Halep'i hedef alan varil bombaları söz konusu dönemde en az 3.124 sivilin ve 35 isyancının ölümüne neden oldu.

Halep'te çarpışan silahlı muhalif güçler de, havan topuyla ve gaz bombası kapsülü takılarak yapılan füzelerle, 2014'te en az 600 sivilin ölmesine yol açmakla suçlandı.

İşkence, keyfi gözaltı yaygın 

Af Örgütü'nün raporuna göre tarafların savaş suçları toplu saldırıların ötesine de uzanıyor: Halep'te hem hükümete bağlı güvenlik görevlilerinin, hem de isyancı güçlerin sivillere karşı giriştikleri yaygın işkenceler, keyfi gözaltılar ve adam kaçırma eylemleri de raporda belgeleniyor.

'BM'nin çağrısı unutuldu'

Bir Halepli, kentteki hayatı "cehennem döngüsü" diye niteledi ve "Sokaklar kan gölü. Öldürülen insanlar çarpışan insanlar değil." dedi.

Af Örgütü'nün Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi başkanı Philip Luther, "Bundan bir yılı aşkın bir süre önce BM Suriye'de insan hakları ihlallerine ve özellikle de varil bombası saldırılarına son verilmesi çağrısında bulunan bir karar benimsemiş; hükümet bu karara uymazsa bunun kimi sonuçlar doğuracağını bildirmişti." hatırlatmasını yapıyor ve ekliyor:

"Bugünse, uluslararası topluluk, giderek tırmanan bir insanlık trajedisi karşısında Halep'teki sivillere karşı soğuk bir kayıtsızlık içinde. Tepkisiz kalınmaya devam edilirse, bu, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işleyenlerce, Halepli sivilleri herhangi bir ceza görmeksizin rehin tutmaya devam edebilecekleri şeklinde algılanacak." (Bu haber BBC Türkçe’den derlenmiştir)

Kategoriler

Güncel Dünya DünyaYazar Hakkında