Tuzla Kampı için çağrı: Sadece binalara değil belleğimize de sahip çıkmak için orada olacağız

Sabah saatlerinde iş makinelerinin girdiği Kamp Armen’de (Tuzla Kampı) dayanışma nöbeti devam ediyor. Nor Zartonk, Dört Ayaklı Şehir ve İstanbul Kent Savunması, dayanışma nöbetine katkıda bulunmak için çağrı yaptı.

Nor Zartonk, çağrı metninde "Soykırıma ‘bir daha asla’ diyen, Ermenilere ve tüm halklara yönelik dışlama, yıldırma ve imha politikalarına karşı çıkan ve bir arada yaşama mücadelesine destek veren herkesi Kamp Armen’e sahip çıkmaya" çağırdı. 

Açıklamadan satır başları şöyle:

“Dozerlerin ve iş makinelerinin karşısında, 1500’den fazla Ermeni çocuğun alın teriyle inşa edilmiş, her bir taşı çocukların küçük ama dirayetli elleriyle taşınımış, şimdi bu dozerlerin sökeceği ağaçları çocuklarca dikilmiş Kamp Armen’in önündeyiz.”

“Bugün yıkmaya kalktıkları; yalnızca çoktandır çürümeye mahkum ettikleri, altından kalkılamayacak bürokratik süreçler içinde yok olmasına göz yumdukları köhne bir bina ve çevresinde bir zamanlar çocukların yeşerttiği doğası değil. Yıkmaya kalktıkları, 1500’den fazla yoksul ve yetim çocuğun el emeği göz nuru, onlara “ev” olmuş bir yetimhane. Soykırımdan sonra bu coğrafyada doğup büyüyen, büyük kısmının ailesi ve büyük ailesi soykırımı yaşamış ya da soykırım dönemine tanık olmuş Ermeni yoksul çocuklarının acılarıyla, kayıplarıyla baş ettiği, yaşamı ve umudu yeniden ürettiği bir yetimhane.”

“Şehrin içinde birbirine eklemlenen, bir arada duran bu yok etme, yok edilme tecrübelerinin içinde Kamp Armen’i, tarihe, acıya, kayba ve umuda tanıklığıyla birlikte bir mücadele alanına çevirmeye çağırıyoruz! Çünkü Kamp Armen, bize soykırımdan emanet Ermeni çocuklarının emanetidir! Çünkü şimdi yıkmaya kalktıkları Kamp Armen, bizim, hepimizin, bu coğrafyada yaşayan bütün halkların ortak geçmişi, hafızası, bir arada yaşama umududur!” 

İstanbul Kent Savunması da yaptığı açıklamada “Sadece binalara değil, belleğimize de sahip çıkmamız gerektiği için biz de orada olacağız. Tuzla Ermeni Yetimhanesi sahipsiz değildir! Hrant'ın anısı hepimize aittir!” diyerek Kamp Armen’e desteğe çağırdı.

HDP'den Kamp Armen için yürüyüş 

Öte yandan, HDP  Tuzla İlçe Örgütü çağrısıyla saat 19.00’da Tuzla sahil takside yürüyüş gerçekleşiyor.

Kampa nasıl ulaşılacağıyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

 

 

Kategoriler

Toplum OkullarYazar Hakkında