DurDe’nin 24 Nisan çağrısı

24 Nisan’da 1915 kurbanlarını anmak üzere etkinlikler düzenlemeye hazırlanan Durde Girişimi, yaptıkları açıklamada her düşünceden, her siyasi görüşten kişi ve kurumları, yapılacak anma toplantılarına katılmaya davet etti. DurDe, Taksim'deki ana buluşmanın yanı sıra 24 Nisan'da çeşitli anma etkinlikleri de planlıyor.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Durde Girişimi’nin yayınladığı açıklama şöyle;

“24 Nisan bir kin günü değil. Bir küfür günü de değil. Gelin, önce o gün ne oldu, onu paylaşalım.

1915 yılının o gününde Anadolu’nun en eski halklarından Ermenilerin 250 kadar aydını apar topar evlerinden alınıp Çankırı Ayaş’a, dönüşü olmayan bir yola sürüldü. Mebusu, doktoru, çevirmeni, öğretmeni, gazetecisi, yazarı, sanatçısı bütün bu insanlar bir halkın sesiydi. Meşrutiyet sonrasının özgür ve eşit günlerine inanmıştı. Düşleri, dönüşsüz yollarda kendileriyle birlikte kayboldu gitti.

Sesini yitiren bir toplumun başka neyi kalır ki geriye? Çoluk çocuk, genç yaşlı kafilelerle Ermeni halkı Anadolu’nun dört bir bucağından çöllere sürüldü. Evin erkekleri öldürüldü, kiliseler, okullar harabeye döndü. Mal mülk el değiştirdi. O korkunç soykırımın sonunda Ermenilerin varlığından geriye sadece yasaklı fısıltılar kaldı.

Susulunca unutulmadı ama. İnkâr edildikçe yok olmadı. Aksine yara iltihaba döndü, çözümsüzlükte kemikleşti. Birçok vicdanlı Müslüman ellerinden geldiğince Ermeni komşularını kurtarmaya çalıştıysa da Anadolu’daki tahribat kalanlar için büyük oldu. Bu topraklar bir daha iflah olmadı.

Ömrünü Anadolu halklarının barışına adayan ve bu uğurda canından olan Hrant Dink, yarayı sarmanın gereğini hatırlatmış, “Bugün hâlâ unutmayı savunanlar, aslında sadece geçmişten değil, gelecekten korkanlardır. Unutulmamış geçmiş, geleceğin de teminatıdır” demişti. Bir de hayali vardı:  “Bir 24 Nisan’da bu topraklarda hep birlikte tüm bu insanları hatırlamak, ruhları şad etmek, acıda ortaklaşarak sevinçler üretebilmek, yalnızca Ermeni halkının duyduğu ıstırabı dindirmekle kalmayacak, Türkiye’nin de demokratikleşmesinin ta kendisi olacaktır.

Geleceğimiz için el ele yapabileceklerimiz var. Gelin, bu 24 Nisan’da meydanları dolduralım. Geçmişteki bu büyük acıya ortak bir yasla sahip çıkalım. Ve bir kez de ortak yastan çıkan umutta buluşalım.”

24 Nisan, 19:15’te, Taksim’de

 

Planlanan diğer anma etkinlikleri

İstanbul

  • “Erhan Arık’tan Horovel Hikayeleri”: 18 Nisan, Salı, 17:00, Boğaziçi Üniversitesi Belgesel gösterimi. Yönetmen Erhan Arık

  • Forum: “24 Nisan'da ne olmuştu, 19 Ocak'ta ne oldu?”: 23 Nisan, Pazartesi, 17:00, Taksim Hill Otel Ferhat Kentel (Moderator), Hayko Bağdat (Yazar ve aktivist), Garo Paylan (Hrant'ın Arkadaşları), Ümit Kıvanç (Taraf yazarı), Kemal Gökhan Gürses, Aydın Engin (T24 yazarı), Prof Dr. Taner Akçam (Clark Üniversitesi öğretim üyesi), Cengiz Alğan (DurDe sözcüsü)

Ankara

  • Anma: 24 Nisan, 19:15, Sakarya Meydanı 

İzmir

  • HOROVEL: Fotoğraf ve multimedya belgeseli: 20 Nisan, Cuma, 18:30 Tepekule Kongre Merkezi, Ege Salonu, Bayraklı Yönetmen: Erhan Arık

  • Anma: 24 Nisan, Salı, 18:30 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Sevinç Pastanesi önü, (Talatpaşa Bulvarı ile kesişme noktasında)

  • Panel: “24 Nisan, Ermeniler, İzmir”: Zakarya Mildanoğlu’nun katılımıyla - 24 Nisan, Salı, 19:00 Tepekule Ege Salonu
     

 

 

 

 

Kategoriler

Güncel Türkiye Gündem

Etiketler

Ankarai İstanbul