Eurovision heyecanı bu akşam başlıyor

Eurovision Şarkı Yarışması heyecanı bu akşam düzenlenecek yarı finalle başlıyor.

60. Eurovision Şarkı Yarışması, Avusturya’nın başkenti Viyana’da dün akşam düzenlenen açılış töreninin ardından bugünkü ilk yarı finalle start alıyor. 

Avusturyalı LGBTİ şarkıcı Conchita Wurst’un "Rise Like a Phoenix" parçasıyla 2014’te birinci olduğu Eurovision, 1967 yılından sonra ilk defa Viyana’da düzenleniyor. 

Yarışmanın ilk yarı finali bu akşam, ikinci yarı final 21 Mayıs'ta, büyük finali ise 23 Mayıs'ta yapılacak.

Yarışmaya 40 ülkenin katılımı onaylandı. Katılacak ülkeler şöyle: 

Danimarka, Hollanda, Litvanya, İrlanda, İsrail, Gürcistan, Ermenistan, Estonya, İtalya, Polonya, İngiltere, Almanya, Finlandiya, Avusturalya, İsviçre, Avusturya, Slovenya, İspanya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Macaristan, Belarus, Malta, Makedonya, Rusya, İzlanda, Yunanistan, Belçika, Arnavutluk, Portekiz, Karadağ, Norveç, Sırbistan, Güney Kıbrıs, San Marino, Azerbaycan, Letonya, Moldova ve Romanya.

Geneology bu akşam sahnede

Her sene olduğu gibi bu sene de Eurovision yarışması bahisleri başladı. Birincilik için İtalya, Rusya ve Avustralya adına katılacak şarkıların adı geçiyor. 

Ermenistan, bu seneki yarışmanın en çok konuşulan adayları arasında. Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı için 'Geneology' isimli özel bir program hazırlayan Ermenistan, Diaspora’dan 6 müzisyeni bir araya getirmişti. 

Ermenistan adına yarışan ‘Don’t Deny’ (İnkar Etme) parçasının ismi, Eurovision’a yapılan şikayetler sonucu ‘politik’ bulunmuş ve ‘Face the Shadow’ (Gölgeyle Yüzleş) şeklinde değiştirilmişti. 

Gurpta, Fransa’dan Essaï Altounian, ABB’den Tamar Kaprelian, Japonya’dan Stephanie Topalian, Etiyopya’dan Vahe Tilbian, Avustralya’dan Mary-Jean O’Doherty Vasmatzian ve Ermenistan’dan Inga Arshakyan bulunuyor. 

Bu akşamki yarı finalde sahneye çıkacak olan Ermenistan’ın Eurovision’daki en büyük başarısı 2014’te 4. sıraya yerleşmesi olmuştu. ‘Face the Shadow’ parçasıysa bugüne kadar 1 buçuk milyon kişi tarafından izlendi.

Geneology performansının provası Eurovision kanalında yayınlandı:

 

 

 

Kategoriler

Kültür Sanat MüzikYazar Hakkında