Uçan Süpürge kadın film festivaline yoğun ilgi

10-17 Mayıs tarihleri arasında 15. kez düzenlenecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne kadın yönetmenlerden büyük ilgi var. 10-17 Mayıs tarihleri arasında seyirciyle buluşacak festival Afrika’dan Asya’ya, Amerika’dan Avrupa’ya dünyanın dört bir yanından birçok kadın yönetmeni bir araya getiriyor.

10-17 Mayıs tarihleri arasında 15. kez gerçekleştirilecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne kadın yönetmenlerden büyük ilgi var.

Festival, sinemada kadın emeğinin görünür kılınması amacıyla çıktığı yolda dünyanın dört bir köşesinden kadın yönetmenlerin filmlerini seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. Festival 15. yılında bir anlamda kadın yönetmenler buluşmasına ev sahipliği yapıyor. Trinh Minh-ha’dan, Saara Cantell’e, Teresa Villaverde’den, Farida Benlyazid’e dünya sinemasından kadınlar festivalde bir araya geliyor.

Yönetmen, besteci, şair, yazar Trinh Minh-ha Vietnam doğumlu bir dünya vatandaşı. Filmlerinde ülkesini anlatsa da Avrupa, Asya, Afrika, Avustralya ve Yeni Zelenda’da sinema, sanat ve feminizm üzerine dersler vermiş bir akademisyen. Hala Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nde Kadın Çalışmaları Bölümü’nde “Sinema, Retorik ve toplumsal cinsiyet” üzerine dersler veriyor. Festival programına retrospektif bir seçki ile katılan Trinh Minh-ha aynı zamanda onur konuklarından biri. Festival izleyicileri, 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında Trinh Minh-ha ile feminizmden sinemaya, kültür politikalarından sanata söyleşmek imkanı da bulacak.

Festivalin bir başka retrospektifi ve onur konuğu Finlandiya’dan Saara Cantell. Çeşitli festivallerde ödüller aldıktan sonra dünyaca tanınan Cantell’in ödüllü filmlerinin yanı sıra dansı odak alan ama dans filmleri olmayan, duyguları yeri geldiğinde dansla ifade eden ve aynaları önemseyen kısa filmleri de programda. Cantell festival süresince sinemaseverlerle buluşacak.

Teresa Villaverde, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin tanıdığı bir yönetmen. İzleyiciler daha önceki yıllarda Portekiz sinemasını onun kamerasından tanıma fırsatı bulmuştu. Filmleri Cannes, Venedik, Berlin gibi festivallerde gösterilen Teresa Villaverde son filmi Swan (Kuğu) ile Venedik film festivaline konuk olduktan sonra Uçan Süpürge'nin 15. yılında Ankara’da olacak. Türkiyeli kadın sinemacılar ile tanışmayı heyecanlan beklediğini belirten Villaverde film gösterimlerinden sonra izleyicilerin sorularını yanıtlamak üzere sahnede yer alacak.

Festivale geleceğini şimdiden teyid eden diğer yönetmenler ise ; Farida Benlyazid, Selma Bargach, Lasse Persson, Kristen M. Fitzpatrick, Debra Zimmerman, Claudia Lenssen, Narjiss Nejjar.

Afrika’dan Asya’ya, Amerika’dan Avrupa’ya dünyanın dört bir yanından kadınlar 15. Uçan Süpürge Uluslar arası Kadın Filmleri Festivali ile Ankara’da büyük bir sinema buluşması gerçekleştirecek.