Cumhuriyet çalışanlarından Erdoğan'ın tehdidine karşı açıklama: Sorumlu benim

Cumhuriyet gazetesi çalışanları ve yazarları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın MİT TIR’larındaki silah görüntülerini haber yapan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a yönelik söylediği “Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu” ifadelerine tepki gösteren bir bildiri yayımladı.

"Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı tehlikeden, tehditlerden haberdar etmektir" denilen bildiride, "Bu haberin tüm sorumluluğunu yayın yönetmenimiz Can Dündar ile birlikte üstleniyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek” cümlesinin yalnızca Can Dündar’ı değil hepimizi bağladığını ilan ediyoruz. “Sorumlu benim” diyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Cumhuriyet çalışanları ve yazarlarının imzasıyla yayımlanan bildiri şöyle:

Patlaması halinde bir şehiri yok edecek kadar çok sayıda silah ve mühimmat TIR’lara yüklenip komşu ülke Suriye’deki savaşın taraflarından birine gönderildi. Bu yapılırken ülkenin parlamentosu, idari yetkilileri ve halkı bundan habersizdi. Gönderen AKP hükümeti, TIR’lardaki silah ve mühimmatın varlığını ısrarla reddetti. Bu sevkıyatı ortaya çıkaran askeri yetkililer ve soruşturmayı yürüten savcılar görevden alındı, tutuklandı.

Bu ülkenin halkı karşı karşıya olduğu riskleri bilmiyordu. Bu sevkıyatın hayati, siyasi, hukuki, diplomatik sonuçlarından haberdar değildi.

Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı tehlikeden, tehditlerden haberdar etmektir.

Cumhuriyet, bu sorumluluğun bilinciyle uzun süre reddedilen gerçeğin görüntü ve fotoğraflarını yayımladı.

Biz aşağıda imzası olan çalışan ve yazarlar; Bu haberin tüm sorumluluğunu yayın yönetmenimiz Can Dündar ile birlikte üstleniyoruz. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek” cümlesinin yalnızca Can Dündar’ı değil hepimizi bağladığını ilan ediyoruz 

“Sorumlu benim” diyoruz.

CPJ: Erdoğan'ı zorbalıklara son vermeye çağırıyoruz

Gazetecileri Koruma Komitesi de (CPJ), Erdoğanın Can Dündara yönelik tehdidine karşı bir açıklama yaptı.

CPJin Avrupa ve Orta Asya Direktörü Nina Ognianova tarafından yapılan açıklamada, Erdoğanı, sırf yapılan haberlerden memnun olmadığı için, Can Dündar ve Cumhuriyet gazetesi örneğinde olduğu gibi gazeteci ve medya kuruluşlarına karşı yaptığı zorbalıklara son vermeye çağırıyoruz dedi.

Ognianova, aynı zamanda Cumhuriyette yayımlanan görüntülere yayın yasağı getirilerek bu görüntüleri yayınlayacak diğer kuruluşların da terör kapsamında yargılanmakla tehdit edildiğini belirtti.

Ognianova, Erdoğanın açıklamalarının genellikle hükümeti eleştiren gazetecilere karşı savcıların soruşturma açmasına neden olduğunu söyledi. Erdoğanın hem başbakanlık yaptığı dönemde hem de cumhurbaşkanlığı süresince basın karşıtı bir tutum sergilediğine değinen Ognianova, basın üzerindeki baskının otosansüre yol açtığını ifade etti. Ognianova, işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan gazetecilerin hassas konularda fikirlerini ortaya koymaya çekindiklerini belirtti.

Kategoriler

Güncel Basın GündemYazar Hakkında