Kamp Armen’in iadesi seçim sonrasına mı kalıyor?

Kamp Armen’in iadesi konusunda sözler verilmiş olmasına rağmen, tapunun iadesi halen gerçekleşmedi. Kampın şu andaki sahibi Fatih Ulusoy, teknik çalışmanın devam ettiğini, tapu iadesinin önümüzdeki hafta gerçekleşeceğini söyledi. Tapunun iadesinin seçim sonrasına kalacak olması kaygıları arttırırken, bir an önce sürecin sonlanması çağrısı yapılıyor.

Kamp Armen’in yıkılmak istenmesinin ardından başlayan iade süreci halen tamamlanmış değil. Mülkün şu andaki sahibi Fatih Ulusoy, 23 Mayıs’ta yaptığı açıklamayla kampı, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi’ne bağışladığını açıkladı. Açıklamanın üzerinden 10 gün geçmesine rağmen tapunun iadesi halen gerçekleşmedi. 

Ulusoy seçim sonrasını işaret etti

Edinilen bilgiye göre, kampın iadesi konusunda son görüşme dün akşam Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ile Fatih Ulusoy arasında gerçekleşti. Ulusoy, kampı bağışladığına dair yazılı taahhüttünü  taraflara iletti. İade için, Ulusoy’un  tapu dairesinde tapu devrini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Agos’a  konuşan Ulusoy, bağış yapıldığına dair yazılı belgeyi ilettiklerini, vekaletnamelerin hazırlanmasının ardından tapuda işlemlerin gerçekleşeceğini söyledi. Ulusoy tarih olarak, “Önümüzdeki hafta tamamlanmış olur” dedi.

‘Süreç halen havada’

Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı avukatı Sebu Aslangil, söz konusu belgeye rağmen sürecin halen havada olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi, “Bu belge bağış sürecini başlatmak için gereklidir. Bu belgeden sonra vakıf bağışı kabul edip etmeyeceğine karar verir. Bu yasal prosedürdür. Vakıf bağışı kabul edeceğine dair gerekli kararları da aldı. Artık yapılacak tek işlem Ulusoy’un tapuya gidip bağış kararını bildirmesidir.”

Aslangil, yazılı beyana rağmen, her an vazgeçilmesinin mümkün olduğuna vurgu yaparak “Süreç halen havada” dedi.    

‘Seçim sonrasına kalmamalı’ 

Düşünce Platformu üyesi Harut Özer, sürecin tamamlanmasının seçim sonrasına kalmasının endişe yarattığına dikkat çekti.  Özer şunları söyledi, “Fatih Ulusoy, ilk görüşmelerde de 10 gün sonrasını işaret etmişti.  Demek ki seçim sonrasını ilk günden itibaren düşünmüş. Biz yine de gerekli girişimlerimizi sürdürüyoruz. Kampta nöbet devam ediyor. Çocuklar bir sıkıntıyla karşılaşmadan bu sürecin tamamlanmasını istiyoruz.”

Sürecin başından itibaren Başbakanlığın konuyla ilgilendiğini ve Ulusoy’un Başbakan Davutoğlu’nun ricası üzerine bağışı gerçekleştirdiğini hatırlatan Özer, hem Başbakanlığa hem de sürecin içinde olan bütün aktörlere sorunun seçim öncesi çözülmesi için devreye girmeleri çağrısında bulundu.

 

 

 

Kategoriler

Toplum Okullar GençlerYazar Hakkında

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.