Yetvart Danzikyan: HDP Türkiye'nin istikametini belirledi

Agos genel yayın yönetmeni ve köşe yazarı Yetvart Danzikyan, seçim sonuçlarını yorumladı: HDP, zamanı gelmiş bir doğru fikrin ne kadar güçlü olabileceğini de göstermiş oldu.

Seçimlerin kazananı hiç şüphesi HDP. Parti olarak seçime gireceklerini açıkladıklarında birçok kesimin aklında bir soru işareti vardı, "Ya aşamazlarsa?" diye. Ancak gerek Demirtaş'ın kişiliğinde gördüğümüz vasıflar, gerekse HDP'nin aday profili ve kullandığı dil, artık bir yeniliğin vaktinin geldiğini göstermekteydi. Dolayısıyla HDP, zamanı gelmiş bir doğru fikrin ne kadar güçlü olabileceğini de göstermiş oldu. Siyasal Kürt hareketi artık yepyeni bir safhaya geçmiş, Kürt meselesinin çözümü için parlamentoda çaba gösteren bir parti olmaktan çıkıp Türkiye siyasetini belirleyen bir parti konumuna geçmiştir. Bu hiç şüphesiz çok önemli bir gelişme. Kaybedeni ise. hala 1. parti olmasına rağmen AKP diyebiliriz. 13 yıl sonra ilk kez tek parti hakimiyetini kaybetmiş durumda. Peki bu kayıp kimin hanesine yazılacak ve nasıl bir koalisyon kompozisyonuyla karşıya kalacağız? Bunlar önümüzdeki günlerde hiç şüphesiz tartışılacak ancak başarısızlıktaki ilk etken, Erdoğan'ın ve etrafındaki kliğin şedit ve kibirli dilidir diyebiliriz sanırım. AKP içinde spotlar muhtemelen Davutoğlu'na da dönecektir ancak Erdoğan'ın başkanlık hırsı ortadayken kim olsa muhtemelen benzer bir performans gösterecekti. Bununla birlikte parti içindeki tartışmaların artık iyice su yüzüne çıkması ve AKP içindeki ılımlı kanadın daha bir öne çıkması beklenebilir ve muhtemelen Abdullah Gül belli çevrelerde yeniden ilgi odağı olacaktır. MHP'nin de çok büyük olmasa da kayda değer bir çıkış yaptığın söylemeliyiz. Bilhassa vekil sayısında önemli bir kazanım elde ettiler. 

Peki en önemli meselemiz: Çözüm sürecinin geleceği. Mevcut durumda bu konuda bir öngörüde bulunmak zor ve burada muhtemelen belirleyici olan kurulacak koalisyon hükümetinin karakteri olacaktır. Elbette AKP'nin bu oy kaybını kendine ve tabanına nasıl açıklayacağı da burada muhtemelen belirleyici olacak. 

Son bir not: Gezi direnişi sönümlenirken bu hareketin bir yerlerde usulca mayalanacağını da söylemiştik. HDP'nin başarısında bu mayalanmanın bir payı olduğunu da söylemek herhalde mümkün. 

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında

Yetvart Danzikyan

KARDEŞÇESİNE