'Voç Talani' hareketi Sarkisyan'ın önerisini inandırıcı bulmadı

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, 27 Haziran günü ekonomi kurmaylarıyla bir araya geldi. Toplantıda, elektrik zammını geri çekme talebiyle başkent Yerevan’da başlayan ve ülkeye yayılan protestolar da konuşuldu.

Toplatı sonrası Başkanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Elektrik fiyatlarına yapılan zam nedeniyle yoğun protestoların düzenlendiği Ermenistan'da Cumhurbaşkanı Sarkisyan, aralarında protestoculardan temsilcilerin de bulunacağı, enerji alanında tecrübeli ve yetkin bir heyetin Ermenistan Enerji Ağları şirketinde denetim yapacağını belirtti.

Yapılan zammın ne kadar haklı olduğunun ve zam yapılması durumunda ülkedeki enerji sisteminin ne gibi risklerle karşı karşıya kalacağının inceleme sonucunda ortaya çıkacağını ifade eden Sarkisyan, araştırma sonuçlanana kadar elektrik fiyatlarına yapılan yüzde 16'lık zammı devletin sübvanse edeceğini bildirdi.

Konuşmasında yapılan zammı haklı bulduğunu da dile getiren Sarkisyan, "Elektrik fiyatlarına zam yapılması gerekliğini çok konuştuk ve zammın objektif nedenlerini de açıkladık. Ancak belli ki bu konuda güven sorunu var. Kuşku ve güvensizlik birinci düşmanımızdır. İlk olarak şunları ortadan kaldırmalıyız" diye konuştu.

Açıklamanın, geçen gün Sarkisyan ve Rusya Ulaşım Bakanı Maksim Sokolov arasında geçen Cuma imzalanan 200 milyon liralık borç anlaşmasıyla ilgili olup olmadığı ise henüz bilinmiyor. 

Yaklaşık bir haftadır başkent Yerevan'daki Baghramyan caddesini trafiğe kapatan binlerce gösterici, Cumhurbaşkanın teklifini yeterli bulmadıklarını dile getirdi. Zammın geri alınmasında ısrar eden Voç Talani (Talana Hayır) hareketi eylemlerine devam edeceklerini belirtti.
 
Ermenistan'ın başkenti Erivan'da, 19 Haziran'da başlayan gösterilerin 4. gününde polis eylemcilere tazyikli suyla müdahale etmiş, gösteriler daha sonra 24 saatlik eyleme dönüşmüştü.