Selina Doğan'ın ilk soru önergesi Türkiye'den IŞİD'e katılım iddiaları üzerine

CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan, ilk soru önergesini meclise sundu. Doğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle sunduğu soru önergesinde Türkiye’den IŞİD’e katılım iddialarını gündeme taşıdı.

Doğan, soru önergesi metninde Özgür Gündem Gazetesi’nin bugünkü manşetinde yer alan iddiaya da yer verdi. 

Gazetenin "Yakalanan çete: Esas grup Türkiye’den geldi" başlıklı haberinde, Kobani’de sağ yakalanan bir IŞİD militanının üzerinden Akçakale Kaymakamlığı, Süleymanşah Konaklama Tesisi Tanıtım Kartı çıktığı iddiasına yer veriliyordu. 

“IŞİD’e uluslararası düzeyde birçok katılım olduğu ve bu teröristlerin sınırı geçmek için özellikle Türkiye’yi kullandığına ve Türkiye’nin de IŞİD’e yardım ettiğine dair iddialar bir türlü gündemden düşmek bilmiyor” denen soru önergesinde Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu sorular yer aldı:  

"1-Söz konusu IŞİD militanı Türkiye’ye ne zaman giriş ve çıkış yapmıştır?

2- Gazetede yer alan iddialar doğru mudur?

3-Suriyeli sığınmacıların konakladığı kamplarda istihbari çalışmalar yürütülmekte midir?

4- Terörle mücadele eden birimlerde IŞİD’e yönelik özel birimler kurulmuş mudur?

5-Türkiye içinde IŞİD’e yönelik herhangi bir operasyon yapılmış mıdır?  

6-IŞİD’le ilişkisi olduğu gerekçesiyle bugüne kadar kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınanlara nasıl işlem yapılmıştır?

7-IŞİD’e üye olduğu gerekçesiyle kaç kişi hakkında dava açılmıştır?

8- Suriye sınırını geçerek IŞİD’e katılmak isteyen kişilerin zaman zaman sınır güvenliğini sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından yakalandığına dair açıklamalar yapılıyor. Bugüne kadar sınırı geçmek isteyen kaç IŞİD’li yakalanmıştır?

9- Sınırı geçerken yakalanan IŞİD’lilerin uyruğu nedir? Yakalanan yabancı uyruklu IŞİD’lilere nasıl bir işlem yapılmaktadır? 

10-2001 yılından bu yana Türkiye’den kaç kişi IŞİD’e katılmıştır?"

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında