Demirtaş: IŞİD’i bırakmışlar HDP’ye saldırıyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilere açıklamalarda bulundu: “İnsanlık dışı bir katliamla karşı karşıya kaldık. 32 gencimiz, üniversite öğrencimiz, her biri bu ülkenin ayrı bir değeriydi.”

HDP, patlamanın ardından Merkez Yönetim Kurulu’nu, HDP Genel Merkezinde topluyor. Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Demirtaş’ın açıklamaları şöyle,

‘Vatandaşlarımız güvenlik tedbirlerini arttırsın’

“MYK toplantısı sonrasında, HDP olarak alacağımız tedbirler yürüteceğimiz siyasete dair sizleri bilgilendireceğiz. Çok acı bir olay, insanlık dışı, vahşi, barbarca, bir katliamla karşı karşıya kaldık. 32 gencimiz, üniversite öğrencimiz, her biri bu ülkenin ayrı bir değeriydi. Bu acı çok büyük fakat ama samimiyetle söyleyeyim katliam sonrası yapılan değerlendirmeler ve partimize dönük saldırılar bu katliam kadar acıdır. Bu katliamı yapanları ulaşmak istediklerinden daha çirkini bazı siyasetçiler ve medya organları tarafından yapılmaktadır.

Parti binalarımızın güvenlik tedbirlerini artıracağız, STK'lar da artırsın, vatandaşlarımız artırsın. IŞİD barbarlarının, tecavüz ordusunun teröristleri var her yerde diye çağrı yaptık. Havuz medyasının en aşağılık sesleri silahlanma çağrısı yaptık diye HDP'yi suçluyorlar. IŞİD'i bırakmışlar HDP'ye saldırıyorlar.

'Yazdıklarının çizdiklerinin farkında değiller'

Böylesine katliamlar karşısında bile ülkenin medyası siyasetçileri birbirine yakın duramıyorlar. Bir birleşme ortaklaşma yaşanamıyor maalesef. Bunlar kendi kinlerinde boğulmuş insanlar, yazdıklarının çizdiklerinin farkında değiller. İnsanlık adına utanç verici bir durum. Biliyorum paranızı kim verirse onun düdüğünü çalıyorsunuz. Ama unutmayın bu topraklar insanlığın ve medeniyetin var olduğu topraklardır. Sizin beslemeniz IŞİD'e rağmen bu topraklarda insanlığı yeniden inşa edeceğiz. Ne kadar saldırırlarsa saldırsın bu ülkede huzur içinde yaşayacağız. Bu alçaklara rağmen HDP bunu başaracak.”