Ali Kenanoğlu'ndan Günay Özarslan'la ilgili soru önergesi

HDP milletvekili Ali Kenanoğlu, 24 Temmuz’da düzenlenen operasyonda hayatını kaybeden Günay Özarslan’la ilgili meclise soru önergesi verdi. Kenanoğlu, İçişleri Bakanı’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, çatışma yaşandıysa kanıtlarının kamuoyuyla paylaşılmasını talep etti.

24 Temmuz'da Türkiye genelinde 13 ilde eş zamanlı olarak başlatılan operasyon kapsamında İstanbul'da da 26 ilçede 140 adrese operasyon düzenlenmiş, Bağcılar Yeni Mahalle'de bir eve özel harekât ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda Günay Özarslan, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmişti.

HDP milletvekili Ali Kenanoğlu, meclise verdiği soru önergesinde Özarslan'ın öldürüldüğü operasyon sırasında yaşananları sordu. 

İçişleri Bakanı'nın cevaplaması istemiyle hazırlanan soru önergesi şöyle: 

1- Günay Özarslan’ın kaldığı evde karşılıklı bir çatışma yaşanmış mıdır? Yoksa polis tarafından yargısız infaz mı gerçekleştirilmiştir.

2- Polis ev baskınlarını kamera çekimi yaparak gerçekleştirmektedir. Karşılıklı çatışma yaşanmış ise olaya ilişkin görüntü kayıtları var mıdır? Yoksa neden? Bu bilgiler kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? Hayırsa neden? Olayla ilgili kurum içinde herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa neden?

3- Olayın gerçekleştiği evde silah bulunmuş mudur? Eğer bulunmuş ise polisin silahından çıkan kurşunların dışında başka bir kurşun tespit edilmiş midir?

4- Adli tıp ön otopsi raporu ve polis raporları karşılıklı bir çatışma yaşanmadığını onaylamaktadır. Ortada herhangi bir çatışma yok iken Günay Özarslan’ın gözaltına alınmadan infaz edilmesinin nedeni nedir?

5- Türkiye’de şimdiye kadar yargısız şekilde infaz edilen kişi sayısı kaçtır.Yazar Hakkında