YÖK'ün formasyon kararı yeniden görüşülecek

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), pedagojik formasyonla ilgili kararının sadece fen edebiyat fakülteleriyle sınırlı olmadığı öğrenildi. Kararla bütün fakültelerdeki pedagojik formasyon programı kaldırılıyor. Öğrencilerin geleceğini belirleyen formasyon kararı, 3 Mayıs’ta yapılacak YÖK Genel Kurulu’nda yeniden ele alınacak.

5 Nisan’da alınan karara göre, öğretmen olabilmek için öğrencilere verilen pedagojik formasyon programı bütün fakültelerde kaldırılıyor. Ayrıca karar formasyon eğitimi alanlar hariç bütün öğrencileri kapsıyor.

 
YÖK’ün, fen ve edebiyat fakülteleri mezunlarının öğretmenlik yapabilmesini sağlayan formasyon eğitimini kaldırması eğitim kadrosu ve öğrencilerden tepkiye yol açtı. Ancak YÖK’ün 5 Nisan’da aldığı karar sadece fen edebiyat fakültelerini kapsamıyor.
 
Buna göre bütün fakültelerdeki pedagojik formasyon programı kaldırılıyor. Örneğin Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri de artık öğretmen olamayacak. YÖK’ün üst düzey yetkililerinden edinilen bilgiye göre, karar bütün öğrencileri kapsıyor. Sadece pedagojik formasyon almakta olan öğrenciler istisna olarak bunun dışında tutuluyor
 
Öğrencilerin geleceği, 3 Mayıs’ta yapılacak YÖK Genel Kurulu’nda yeniden ele alınacak. Bazı üyelerin karara muhalefet şerhi verdiği bu nedenle geri adım atılabileceği öne sürülüyor. İlgili fakülte öğrencilerinin veya mezunlarının öğretmen olmasını sağlayan sistemin kalkmasının gerekçesi ise bu bölümlerde ortaya çıkan öğretmen fazlası gösteriliyor

Kategoriler

Güncel Gündem

Etiketler

formasyon