Ekranda yaz bereketi

Eylül'de başlayan diziler, Haziran sonu gibi sezon finaline giderken yeni dönem dizileri de hayatımıza girmeye başladı: ‘Kiralık Aşk’, ‘İnadına Aşk’, ‘Çilek Kokusu’... Yaz dizisi diye adlandırılmaya başlanan bu diziler, Hollywood sinemasından bildiğimiz romantik komedi unsurlarının pek çoğunu taşıyor. Hırçın ama ehlilleşmeye hazır kadınlar, Yunan heykeli düzgünlüğünde yakışıklı erkekler, kurtarılmayı bekleyen prensesler, öpülecek kurbağalar, külkedileri ve pek tabii cadılar...

Yaz dizilerinin pek çoğunun ilk bölümlerini izleme şansım oldu. Bu zamana kadar yayınlananlardan en merak ettiklerimi sizinle paylaşmak isterim. 

Kiralık Aşk        

‘Kiralık Aşk’, Star TV ekranlarında Cuma akşamları yayınlanıyor. YaMira (Yaman ve Mira) çiftinden sonra, benzer şekilde uyum yakalamış Ömer ve Defne’nin hikâyesinin pek çok fanı bulunmakta. Hemen hemen her bölüm bir kere soyunan ve baklavaları ile genç kızları hipnoz eden Ömer’in duvarlarla örülmüş kalbini, alev saçlı sakar Defne, aşkı ile fethedebilecek mi? İkilinin romantik, komik ve tatlı sert didişmeleri, yazın herkesi ekrana bağladı. Bu çift kadar merak konusu olan ve şimdiden müritleri olan Neriman Abla karakteri ise çoktan fenomen olmuş durumda. Bu dizi Allah’tan yazın çekiliyor, yoksa Barış Arduç kesin zatürre olurdu. Bu dizi, Eylül sezonunda da devam eder diye düşünüyorum.

Tatlı Küçük Yalancılar

‘Pretty Little Liars’ (PLL) dizisinden ekrana Elif Usman tarafından uyarlandı. Dizi başarılı bir şekilde uyarlanmış, PLL izleyicilerini ters köşe yapacak sürprizleri de içinde barındırıyor. Her ne kadar orijinalindeki karalar sarı, sarışınlar kara saçlı şekilde bir kadro oluşturulmuş olsa da, Ebru karakteri dışında sırıtan yerli versiyonlar yok karşımızda. Dizi, orijinalindeki gerilimi çok iyi yansıtıyor, ama bu, dizinin yeni sezonda da devam etmesi önünde bir risk; her bölüm gerilmeye, daha ne kadar dayanır yaz izleyicisi bilinmez. Türkiye izleyicisi, bölümler boyunca “A kimdir?” diye merakla takip etmez diye düşünüyorum.

Güneşin Kızları        

Kanal D, yaz ekranı için yine güneşi seçmiş bulunmakta. Geçen sezon ‘Güneşi Beklerken’ dizisi ve Kerem Bürsin sayesinde büyük bir patlama yaşayan kanal, bu sene de şansını güneş ve kızlarından yana kullanıyor. Dizi sevilmiş durumda. Zaman zaman ‘Güneşi Beklerken’ dizisindeki ZeyKer çiftinin sahneleri ile benzerlikler gösterse de, Ali ve Selin ilişkisi (arıza erkek-kaçık kız), izleyiciyi ekrana bağlıyor.

İnadına Aşk

‘İnadına Aşk’ dizisi, izlerken beni tıslayan bir kedi misali diken diken etmişti. Aşk ve romantizm adı altında iş yerinde bir erkeğin bir kadına tacizinin ve uygulanan ‘mobing’in normalleştirilmesi, izleyen pek çok kadını rahatsız etti. Bu nedenle, yeni sezonda devam edeceği konusunda ümidim yok.

Çilek Kokusu

Tanıtım videolarını izlediğimde “Kiraz Mevsimi vol. 2” geliyor diye geçmişti içimden. Ancak dizi, farklılığını ortaya koydu ve belirli bir izleyicisi de bulunmakta. Tesadüflerin aşkla fazlaca buluştuğu bir dizi olarak ekran karşısında çokça “yok artık” diye haykırmamıza neden oluyor.

Adı Mutluluk

İlk bölümü neşeli, deli dolu başlayan bir dizi idi. Devamında diziye bir hantallık hâkim oldu. Zaman zaman ‘Ulan İstanbul’un spin off’u bir dizi izliyormuşum gibi oluyor. Sanki ‘Ulan İstanbul’dan Ferdi, tatile çıkmış...

Kategoriler

YaşamYazar Hakkında