Sokağa çıkma yasağı mahkemeye taşındı

Diyarbakır’ın Lice ve Silvan ilçesinde bugün yürürlüğe giren sokağa çıkma yasağı mahkemeye taşındı. Avukatlar ‘acil olarak’ yürütmenin durdurulması için Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Diyarbakır Valiliği, bu sabahtan geçerli olmak üzere Lice ve Silvan sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağının ne zaman sona ereceği konusunda Valilik’ten açıklama yapılmadı. 

Mezopotamya Hukukçular Derneği avukatları, sokağa çıkma yasağının yürütmesinin durdurulması ve iptali için idare mahkemesine dava açtı.

Agos’a konuşan Mezopotamya Hukukçular Derneği Eş Başkanı Avukat Gülşen Özbek,  şu bilgileri verdi.

“İdare Mahkemesine başvurumuz yaptık.  Sokağa çıkma yasağı Valilik tarafından verilmiş karardır. İdari bir karardır. Süresi de söz konusu değildir. Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından, ilçelerden hak ihlalleri haberleri gelemeye başladı. Hak ihlallerinin yaşanmaması için verilen bu karar, can ve mal güvenliğini sağlamaktan ziyade, fili olarak, doğrudan saldırı zemini oluşmasına sebebiyet vermektedir.  Hukuka aykırı bir karardır. Pozitif hukuka aykırıdır.”

Özbek, konunun ciddiyetinden dolayı mahkemenin ivedilikle yürütmeyi durdurma kararı vermesi gerektiğini de söyledi.  

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.