Tiyatrocular eylemde

İstanbul Şehir Tiyatroları yönetiminin sanatçılardan alınarak belediye bürokratlarına devredilmesi kararı, Harbiye'deki Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde tiyatro sanatçıları tarafından protesto edildi. Saat 18.30'da başlayıp sabah saatlerine kadar devam eden protestoya sanatçıların yanısıra siyasetçiler de katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Komisyonu’nda İstanbul Şehir Tiyatroları yönetiminin sanatçılardan alınarak belediye bürokratlarına devredilmesi kararı, Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde tiyatro sanatçıları tarafından protesto edildi. Saat 18.30'da başlayan protesto eylemi sabaha kadar sürdü.

Akşam saatlerinde başlayan eylemde sanatçılar hem mum yaktı hem de müzik eşliğinde sloganlar attı.
 
Muhsin Ertuğrul sahnesi önünde devam eden eyleme sanatçılara destek vermek için siyasetçilerin de aralarında bulunduğu isimler katıldı.
 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Muhsin Ertuğrul Sahnesi önüne gelerek tiyatroculara destek verdi ve burada bir konuşma yaparak Başbakan Erdoğan'ın sözlerini eleştirdi.
 
Kılıçdaroğlu 'Ne zamanki bir yönetici sanatçıyla kavga etmeye başlamışsa aslında kendi kuyusunu kazmıştır. Bir ülkenin çağdaşlığı kişi başı gelirle ölçemez. Çağdaşlık başka bir şeydir. Çağdaşlık sinemadır, tiyatrodur, resimdir, heykeldir, gazetedir, 7 tane sanat dalımız var. Çağdaşlık budur' dedi.
 
Gecenin ilerleyen saatlerinde sanatçı Fırat Tanış, 'Yani' ve 'Cavbella' şarkılarıyla kalabalığı coşturdu. Tanış, gitarını akord ederken 'keşke herkesi akord edebilmek mümkün olsa' diye konuştu.
 
Öte yandan BDP milletvekeli Sırrı Sakık da sanıtçılara destek verenler arasında yer aldı.
 
Kararı protesto etmek isteyen katılımcılar arasında Çolpan İlhan, Mehmet Ali Alabora, Çağan Irmak, Levent Kazak, Levent Üzümcü, Rıza Kocaoğlu, Orhan Alkaya gibi tanınmış oyuncular, sanat yönetmeni Ayşenur Şanlıoğlu ve CHP İstanbul milletvekili Çetin Soysal gibi tanınmış isimler de bulundu.
 
Buluşmayla ilgili olarak konuşma yapan oyuncu Orhan Alkaya, 'Uzun bir geceye başlıyoruz. Biz tiyatrocular insanlık tarihinin mirasından geliyoruz. Korkacağımızı mı sanıyorlar' dedi.

KALKINMIŞ ÜLKELERDE SANAT KURUMLARI OLUR

Oyuncu Mehmet Ali Alabora da yaptığı konuşmada, 'Dünyada ekonomik kalkınma gerçekleştirmiş ülkelerde sanat kurumları vardır. Bu kurumlar önemlidir. Bu kurumları dünyadaki örnekleriyle nasıl aynı seviyeye getirmeyi tartışmamız gerekiyor. Herkes için olduğu gibi benim için de burası çok önemli. Ben burada var oldum. Annem babam tiyatroda tanıştı. Annem beni karnında taşırken tiyatro sahnesinde oynuyordu. Biz hep buradaydık. Yine burada olacağız' dedi.