Farklı boyutlar, farklı kadınlar ve erkekler: Kore dizileri

Yerli dizi izlemiyorsanız, izlediğiniz yabancı diziler sezon finali yapmış ya da sezon arası vermişse size Kore draması diye de adlandırılan Kore dizilerini öneririm. ‘Kore dizisi mi?’ diye hemen vazgeçmeyin. Önce bir anlatacaklarımı dinleyin.

Beyin süngerleştirmek, kafa dağıtmak için dizi izleyebilen biri değilim. O nedenle izlediğim dizilerin kurgularının beni bir yönden içine çekmesini beklerim. Kore dizilerinin beni çeken yanı ise esas oğlan ve esas kızın kadınlık ve erkeklik yönünden etkileyici, eşitlikçi ve cinsiyetçilikten uzak kurgulanmış olması. Her birine feminist diziler diyemem ama izlerken var olan kadınlık ve erkeklik algılarını yeniden üretmek yerine, eleştirel yaklaşıyorlar. 

Bu dizilerden biri ‘Coffee Prince’. 17 bölüm yayınlanmasına rağmen önemli bir konuyu, -son birkaç bölümü hariç- çok iyi işleyebilmiş bir dizi: Aşkın cinsiyeti var mıdır? Dizi seyirciye heteroseksüel olmayan bir yakınlaşmayı, aşkı gösterir. Çünkü ilk tanışmalarından, ‘Coffee Prince’e kadar ve sonrasında, Choi’nin erkek sandığı Eun Chan’e olan duygularını ve ona olan aşkını sorgulamasını izleriz. Bir erkek başka bir erkeği sevebilir mi? Aşk dediğimiz şey için cinsiyetler önemli midir? 

Bir diğeri ise ‘It’s Okay That’s Love’ dizisi. Bu dizideki kadın ve erkek karakterler öyle sağlam ve eleştirel kurgulanmış ki Kore gibi ataerkil bir toplumda bu dizi nasıl reyting almış diye şaşırabilirsiniz. Bir kere, bu dizide kimse kimseyi aşkı için ehlileştirmeye çalışmaz. Herkes birbirini olduğu gibi kabul eder ve ona uyması gereken bir kalıp varmış gibi muamele etmez. Kadın ve erkek için biçilmiş roller yok. Sadece birbirinden ve hemcinslerinden farklı, fıtratları olmayan kadın ve erkekler var. Dizide bunun en güzel örneği şu replikle özetlendi: “Biz ayrı ayrıyız ve birlikteyiz.” 

Pek çok Kore dizisinde güçlü kadın karakterler var; kendi ayakları üzerinde durabilen, istekleri ve hayalleri peşine koşan kadınlar. En önemlisi de bunu yaptığı için dizinin sonunda taciz, tecavüz, hamilelik ya da ölümle cezalandırılmayan kadın karakterler bunlar. Örneğin ‘Emergency Couple’ dizisindeki Oh Jin Hee karakteri. Toplumun kendisinden beklediği gibi evlenir. Ancak evlilikte bir şeyler yanlış gitmektedir. Kocası onu ‘kadın olamamakla’ suçlar ve en sonunda boşanırlar. Ancak Jin Hee kendi ayakları üzerinde durur. Tıp fakültesini bitirir. İntern olarak çalışmaya başlar ve her defasında ona yaşlı olduğu, evde yemek yapamazken nasıl dikiş atacağı hatırlatılır. Ancak hiç birine kulak asmaz ve herkese inatla neler yapabileceğini gösterir.

Kore dizilerinin pek çoğunun cinsel ilişki algısı pek çok dizide göremeyeceğiniz cinsten. Cinsel ilişkinin iki kişilik bir eylem olduğu, sadece erkek hazzına odaklanmadığı, cinsel birlikteliğin bir performans göstergesinden çok tarafların duygularına ve hislerine bağlı olduğu pek çok dizide vurgulanan unsurlar.

Kore geleneksel bir toplum olmasına rağmen dizilerde alternatif aile yapılarına da yer veriliyor. Aile önemsenir ancak dizilerde boşanmış aileler, birlikte yaşayan çiftler, vb. gösterilir. Dahası ailenin her zaman “kutsal” bir yer olmadığı, aile içi şiddet ve sorunları vurgulanır. Örneğin ‘The Heirs’ ve ‘Healer’ dizilerinde tek başına kızını büyütmek zorunda kalan kadınların deneyimlerinin yanı sıra, dışarıdan mükemmel görülen ailelerin içerisinde neler olabileceği ve alternatif aile kurguları anlatılır.

Ana hikâyeler yanında yan hikayelerde de çoğu zaman farklılıklara saygı vurgulanır. Pek çok dizinin yan hikayelerinde şunu konulara rastlayabilirsiniz: Tansgender bir kadının deneyimleri, tecavüze uğramış bir kadının yaşadıkları, annesine kendisini anlatmakta zorlanan genç kadınların hikayeleri, evlilikte eş ve anne olmakla sorun yaşayan kadınların durumları... Bunlar, kültürel ön yargı ve değerlerin etkisinde kalmadan eleştirel bir dille ekrana aktarılır.

Her bir Kore dizisi için garanti veremem. Ancak içlerinden bazıları gerçekten izlenmeye değer. Üstelik öyle birkaç sezon süren 120 dakika uzunlukta diziler de değiller. Dertlerini sakız gibi uzatmadan bir sezonda, ortalama 20 bölümde ve bir saatte anlatıyorlar. Bu nedenle gündelik hayatın stresinden kurtulmak için hap niyetine kullanılabilirler. İyi seyirler!

Kategoriler

Güncel YaşamYazar Hakkında