‘Tiksinti’ veren dava Ankara’da görülecek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, gazeteci Hayko Bağdat’a kendisine ‘Ermeni’ ve ‘iğrenç’ demesi nedeniyle açtığı hakaret davasının ilk duruşması görüldü.

İstanbul Çağlayan Adliyesi, 47. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen talimat duruşmasına  hakaret suçundan hakkında 3 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapsi istenen Hayko Bağdat ve avukatı katıldı.

Duruşmada söz alan Bağdat, asıl duruşmasının Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldüğünü belirterek savunmasını orada yapmak istediğini söyledi. Bunun üzerine mahkeme, dosyanın asıl mahkemesine iadesine karar verdi.

Bağdat adliye çıkışında yaptığı açıklamada, kendi avukatlarının da Gökçek’e nefret söylemi, insanlık onuruna aykırı hareket ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı gelen ifadeleri sebebiyle 10 bin liralık dava açtıklarını belirtti, davayı kazanırsa aldığı parayı, Korkmaz ailesi de kabul ederse, Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na bağışlayacağını açıkladı.

Hayko Bağdat, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in şikayeti üzerine hakkında dava açıldığını söyledi. Bağdat, "Bunun sebebi ona 'Ermeni' demiş olmamdı. Gökçek'e 'Niye Ermeni' dediğimi söyleyeyim. Gökçek, her mikrofonu eline geçirdiğinde, her klavyeyi aldığında, siyasi rakiplerini, siyasi rakiplerinin mitinglerine giden, oy veren seçmenleri, gazetecileri veyahut da kızdığı herkesi Ermeni olmakla itham ediyor ne demekse bu itham yani.. Ermeni olduğu için vatan hainliği yaptığını, kökeninde bir yerde Ermenilik olduğunu ve bu memlekette bela olan bütün unsurların aslında Ermenilikle bir şekilde ilişkisi olduğunu anlatıp duruyor. Bunun çok fazla örneği var" dedi.

Ayrıca başka bir tweetinde Gökçek'e "İğrenç bir adam" dediğini de aktaran Bağdat, "Ben bütün bu eylemlerin iğrenç bir eylem dizisi olduğunu düşünüyorum, Melih Gökçek'in bu dilinin, bu üslubunun Türkiye 'de etnik kökeninden ve aidiyetinden dolayı insanların dükkanlarının yağmalandığı, öldürüldüğü hatta toplu katliamların yapıldığı bir tarihçenin arkasından geldiğimiz halde Ermeni ismi taşıyan çoluğumuzun çocuğumuzun sokakta yürürken Melih Gökçek gibi insanların iğrenç tavırları yüzünden hayati tehlike yaşadığını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Hayko Bağdat'ın Melih Gökçek'e sosyal paylaşım sitesi Twitter'da "Melih Gökçek iğrenç bir adam" yazdığı belirtiliyor. Bağdat'ın "hakaret" suçundan 3 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapsi talep ediliyor.

Gökçek'in avukatları Fatih Atalay ve Çağrı Alkan'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na vermiş olduğu suç duyurusu dilekçesindeyse, Bağdat'ın Twitter hesabı üzerinden "melihgökçekermeniymiş" etiketiyle paylaşımlarda bulunması üzerine, 

"Halk tarafından bu kadar sevilen, sayılan birine yönelik olarak tiksinti veren anlamında kullanılan bir kelime, müvekkilimin kişilik haklarının ağır şekilde ihlali olduğu gibi müvekkilime oy veren, destekleyen, seven, sayan herkese karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır” ifadeleri yer alıyordu. 

 

Kategoriler

Güncel İnsan HaklarıYazar Hakkında