Diyarbakır Barosu’ndan ‘sivil alanlarda çatışmaya girmeme’ çağrısı

Diyarbakır Barosu, Bismil'de 8 yaşındaki Elif Şimşek'in ölümüne eve isabet eden roketin neden olduğunu açıkladı. Baro Başkanı Tahir Elçi, PKK'ye, "sivil yaşam alanlarında çatışmaya girmeme" çağrısında bulundu.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, 8 yaşındaki Elif Şimşek’in evine isabet eden roket nedeniyle öldüğü ortaya çıktı. 

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde önceki gün sokağa çıkma yasağı ilan edilerek başlatılan operasyonun ardından polisler ile YDG-H üyeleri arasında çatışma çıkmış, bir eve isabet eden mühimmatın patlaması sonucu 8 yaşındaki Elif Şimşek yaşamını yitirirken, aynı aileden 5 kişi yaralanmıştı.

Diyarbakır Valiliği, olayın YDGH’lilerin zırhlı polis aracına atmak istediği roketin eve isabet etmesi sonucu meydana geldiğini belirtirken, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi de saldırının eve isabet eden roketle gerçekleştiğini belirtti.

Elçi, “Elif’e otopsi yapıldı. Başının koptuğunu öğrendik. Bulgular saldırının roketle gerçekleştiği yönünde. Nereden atıldığını bilmiyoruz. Valilik polis aracına atılan bir roketin eve isabet ettiği yönünde açıklama yaptı. Güvenlik güçleri de roket kullanmadıklarını, envanterlerinde böyle bir silah olmadığını, örgüt üyelerinin roket kullandığını söylüyor” dedi.

PKK’ye sivil yaşam alanlarında çatışmaya girmemesi ve bu tür silahlar kullanması çağrısı yapan Elçi, güvenlik güçlerine de sivil yaşam alanlarındaki operasyonlarda can kaybı yaşanmaması için daha dikkatli davranılması çağrısı yaptı.

Elçi,“Hukukçu ve insan hakları savunucusu olarak, bizim tavrımız nettir. Örgütün bu tür sivil yaşam alanlarında çatışmaya girmemesi ve mayın ve roket gibi ağır silahları kullanması gerektiğini düşünüyorum. Güvenlik güçleri de operasyonlarda, özellikle sivillerin yaşadığı alanlardaki operasyonlarda daha özenli olmalı, dikkatli planlama yaparak sivil can kayıplarının önüne geçmeli. Örneğin Cizre’deki operasyonlarda güvenlik güçlerinin de ağır silahlar kullandığını gördük. Taraflar çatışma anlayışlarını değiştirmezlerse maalesef daha çok sivil can kayıpları yaşanacak” diye konuştu.

Bismil'de sokağa çıkma yasağı 

Bismil Kaymakamlığı, bugün saat 11.00 itibariyle ve ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Belediye hoparlörlerinden yapılan anonslarda, ikinci bir duyuruya kadar vatandaşlardan sokağa çıkmamaları istendi.

Kategoriler

GüncelYazar Hakkında