Kafasına silah dayanan gazetecilere para cezası

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Özel Harekat polisleri tarafından kafalarına silah dayanarak gözaltına alınan gazetecilere 208 TL para cezası kesildi.

Silvan Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükten 5 saat sonra serbest bırakılan Özgür Gün TV çalışanı Murat Demir ile DİHA Muhabiri Serhat Yüce'ye 'sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri' gerekçesiyle 208'er lira para cezası kesildi. 

Gazetecilerin kafasına silah dayayan polislerin, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp'a da silah doğrulttuğu ortaya çıktı. Yiğitalp, "Polisler gazetecilere saldırıp başına silah doğrulttuğu sırada biz araya girerek 'ne yapıyorsunuz' dedik. O sırada bize de silah doğrultuldu. Birkaç gündür Silvan'da hukuksuzluğa tanıklık ediyorum." dedi.

Dört gündür sokağa çıkma yasağının devam ettiği Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde polis haber yapmaya çalışan iki gazeteciyi, kafasını silah dayayarak gözaltına almış, olayla ilgili görüntüler yankı uyandırmıştı.

Özel Harekat polisleri tarafından ilçe genelinde evlere operasyon yapılırken Silvan Belediyesi'nin bahçesinde bulunan çok sayıda gazeteci, belediyenin önündeki caddeden görüntü almak istedi. Gazetecilerin bulunduğu noktaya gelen çok sayıda polis, çekim yapılmamasını istedi. Polisler, Özgür Gün TV çalışanı Murat Demir ile DİHA Muhabiri Serhat Yüce'yi kamera ve makinelerine el koyarak gözaltına almak istedi. Gazetecilerin 'sakin olun' demelerine rağmen bir polis memuru silahını DİHA Muhabiri Yüce'nin kafasına dayayarak gözaltına aldı. Silvan Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen 2 gazeteci, 5 saat sonra serbest bırakıldı. Ayrıca gazetecilere sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle 208'er lira para cezası kesildi.

Vekile de silah doğrulttular

Olaya şahitlik eden HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, kendisine de silah doğrultulduğunu söylemişti: “Gazetecileri darp etmeye başladılar. Bu sırada araya girdim. 'Ne yapıyorsunuz?' dedim. Hepimize silah doğrultuldu. Evet maalesef direkt beni hedef alarak bana silah doğrultular. Bu de yetmedi 'sıkarım' diye tehdit ettiler”

DİHA muhabiri Serhat Yüce, yaşananları Bianet’e şöyle anlattı:

“Sivil giyimli bir polis aracından inip, silahı belinden çekip namluya kurşun sürdü. Çok öfkeli şekilde üstüme geldi. ‘Sana çekim yapmak yasak diyorum, neden çekiyorsun’ dedi. Ben de yasak mı dedim; ‘Yasak, çekmeyeceksin’ dedi. “Ben çekme dediysem çekmeyeceksin, bana dayılanma falan diye laflar sarf etti. Bunun hemen ardından boğazımı tutup silahı kafama dayadı. O an açıkçası beni vuracağını düşündüm. Elini tutup yapma falan dedim. Kesin sıkacak diye düşünürken sıkmaması beni şaşırttı. Ondan sonra bana diz atıp otobüse bindirdiler.

“AA çekim yapabiliyor”

“Öncelikle biz Anadolu Ajansı'nı (AA) referans aldık. AA çalışanları sokağa çıkma yasağının ilk gününden itibaren özel harekat polislerinin, tankların, sokakların vs fotoğrafını çekiyorlar. Çekim yapıp, haber yapabiliyorlar…

“Biz de bunu kendimize referans aldık. AA yapıyorsa, demek ki sokağa çıkma yasağı gazetecileri etkilemiyor, biz de görevimizi yerine getirebiliriz dedik. “

Kategoriler

Güncel İnsan HaklarıYazar Hakkında