TSK'dan yeni bir bildiri

Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi sitesinden, TSK'nın 'tahrik edildiği' gerekçesiyle yeni bir bildiri yayınlandı. TSK'nın bu açıklamasının hedefinde bu sefer, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve Bekir Coşkun'un olduğu dile getiriliyor. Baro Başkanı Kocasakal'ın, 'Biz zannettik ki ordumuz var' ifadesine, Bekir Coşkun'un ise 'Paşa' başlıklı yazısına dikkat çekiliyor.

Genelkurmay Başkanlığı, yazılı bir açıklama yaptı:

'Son zamanlarda, yasal mevzuatla belirlenmiş olan vazifesini, tamamen görevine odaklı, devletine ve Yüce Milletine hizmet aşkı ile en iyi şekilde yapma gayreti içinde olan Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alan, maksatlı olduğu değerlendirilen, haber, iddia ve yorumlara sıkça rastlanmaktadır.

Tahrik amaçlı olan ve yapıcı eleştiri sınırlarını aşan bu tür iddia ve yorumların, Türk Silahlı Kuvvetlerinin fedakâr ve kahraman mensuplarının moral motivasyonunu ve görevini en iyi biçimde yapma azim ve gayretini zaafa uğratmayı hedeflediği üzüntü ve endişe ile izlenmektedir.

Bazı yazar, konuşmacı ve meslek kuruluşu temsilcilerinin; basın ve ifade özgürlüğünü istismar ederek, başta Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tarihe mâl olmuş asker kişilerin de şerefle taşıdıkları askeri unvanlarını bile seviyesizce alay konusu yapmaları, astlık-üstlük münasebetlerini ve dünyanın en disiplinli ordusu olarak gösterilen ordumuzda disiplin anlayışını zedelemeye yönelik söz ve yazılarla Türk Silahlı Kuvvetlerini ve onun değerli mensuplarını tahrik etmeye çalışmaları, talihsizliktir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve fedakâr mensupları; en kıdemsiz erinden en yüksek rütbeli general/amiraline kadar, hiçbir tahriğe kapılmadan, çelikleşmiş bir birlik ve bütünlük içinde, Anayasamızın temel niteliklerine ve parlamenter demokratik sisteme sıkı sıkıya bağlı olarak, ülkemize ve Yüce Milletimize hizmet etmeye devam edecektir.'

Ümit Kocasakal: 'Biz zannettik ki ordumuz var'

TSK'nın açıklamayı kime yönelik yaptığına dair iki isim üzerinde duruluyor. Başta İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın 'Biz zannettik ki Cumhuriyet barolarda korunur. Biz zannettik ki günde 5 vakit laiklikten söz ederek laiklik korunur. Biz zannettik ki ordumuz var. O güçlü ordu bizi korur. Artık TSK vesaire yerine Türk silahsız kuvvetleri var. Siz Türk silahsız kuvvetlerisiniz. Bu yüzden durmadan çalışacağız' sözlerine dikkat çekiliyor.

Bekir Coşkun: 'Sahibim beni yönettiğine göre'

Öte yandan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Bekir Coşkun'un 29 Nisan tarihli Paşa başlıklı yazısındaki ifadeleri de TSK'nın yaptığı açıklamanın hedefi olarak gösterildi. Coşkun, söz konusu yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

'Kurt sordu:

“Peki şu omuzunda parlayan ne?..”

“Tasmam...”

“Ne işe yarar?..”

“Sahibim beni yönettiğine göre bu lazım... Nereye çekerse oraya...”

“Ya onun istediğini yapmak istemezsem?..”

“Karşılığında yapacaksın... Onca şey veriyor yani...”'