Dink cinayeti: 5 emniyet görevlisi mahkemeye sevk edildi

Hrant Dink cinayetinde, "Kamu görevlilerinin ihmali olduğu" iddiasıyla yürütülen soruşturmada, haklarında dün gözaltı kararı çıkarılan 9 emniyet görevlisinden 5'i tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ise savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü, yeni delillere ulaşılması üzerine dün 9 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı çıkartmıştı. Gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Faruk S., Onur K., Osman G., Yılmaz A. ve Mehmet A., işlemlerinin ardından sabah saatlerinde Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. 

Savcı Kökçü, 5 şüpheliyi, "Tasarlayarak adam öldürmeye yardım etmek" ve "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlarından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti.

İkinci kez tutuklama

Öte yandan, soruşturma savcısı Kökçü, daha önceden aynı soruşturmadan tutuklanan polis memurları Muhittin Zenit, Özkan Mumcu, Ercan Demir ve eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in de yeniden ifadesini alarak, zanlıları "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan 2. kez tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti. 

Şüphelilerin ifadelerini İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği almaya başladı.

Güler serbest bırakıldı

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan, ancak kendisi teslim olan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ise savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Beş kişi tutuklanmıştı 

Soruşturma kapsamında, polis memurları Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ve Ercan Demir ile eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek "İhmalî davranışla ölüme sebebiyet vermek" suçundan tutuklanmıştı. Daha önce de, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, "Tasarlayarak adam öldürmeye yardım etmek" ve "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" suçlarından tutuklanarak cezaevine konulmuştu.Yazar Hakkında