Vatikan’dan boşanmaya dair yeni karar

Vatikan’da 5-25 Ekim 2014 tarihleri arasında aile temalı toplanan olağanüstü sinod (episkoposlar topantısı); evli ve boşanmış çiftler, eşcinseller ve bunların kilisedeki yeri konusunda oturumlar gerçekleştirdi. Sinodun sonuç bildirgesinde, boşanmış çiftlerle ilgili yeni bir karar alındı.

4-25 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleşen  Sinod toplantısında boşanıp yeniden evlenen çiftlere yönelik bir açılım yapıldı. Sonuç bildirgesinde yer alan konuyla ilgili iki paragrafta, boşandıktan sonra yeniden evlenen çiftlerin komünyon alabilmelerine olanak sağlandı. Bugüne kadar Katolik Kilisesi üyesi evli bir birey, eşinden ayrılıp bir başkası ile birlikte yaşadığında ya da sivil olarak ikinci kez evlendiğinde komünyon alamıyordu. Bu kuralın değişmesi için Sinod’a katılan episkoposların üçte ikisinden bir fazlasının onayı gerekiyordu. Sinod’a katılan 178 episkoposun onayıyla gerekn üçte iki çoğunluk sağlandı ve böylece boşandıktan sonra yeniden evlenen çiftler komünyon alabilecekler. Ancak son kararı yine bu kişilerin yaşadığı bölgelerden sorumlu episkopos verecek. Eğer episkopos söz konusu kişinin durumunu onaylamazsa o kişi ya da çift komünyon alamayacak. 

Sinodda eşcinsellerin durumu da ele alındı ancak eşcinsellerin kilise üyeliği hakkında sonuç bildirgesinde net ifadeler yer almadı. Buna karşın, İtalyan basınında Sinod’un kısa süre önce eşcinsel olduğunu açıklayarak istifa eden Monsenyör Krzysztof Charamsa’nın gölgesinde geçtiğine dair kulis bilgileri yer aldı. 

Kategoriler

Güncel DünyaYazar Hakkında