ABD'li senatörler Carl Levin ve Jack Reed Köşk'te

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’li senatörler Carl Levin ve Jack Reed’i Çankaya’da kabul etti. Aynı zamanda 1915'in soykırım olarak kabul edilmesi yönünde bir yasa tasarısını ABD Senatosu'na getiren senatörler olan Levin ve Reed'le yapılan görüşmede ABD Büyükelçisi Francis J. Ricciardone de hazır bulundu. Görüşme hakkında CHP'li İsa Gök ve MHP'li Yusuf Halaçoğlu tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’li iki senatörü dün Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

ABD’li senatörler Carl Levin ve Jack Reed başkanlığındaki Amerikan heyeti ve Gül görüşmesi basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Kabulde ABD Büyükelçisi Francis J. Ricciardone de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret eden senatörler Mart ayında, bir grup senatörle birlikte Amerikan Senatosu’na Ermeni Soykırımı'nın kabul edilmesi yönünde bir tasarı sunmuşlardı.

CHP ve MHP grubuna mensup milletvekilleri, Gül’e bu kabulden ötürü büyük tepki gösterdi. CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, ziyaret için, “Türk dış politikasında hiçbir onurun kalmadığı” ifadesini kullanırken, 1915 olaylarıyla yüzleşme çabalarını “masal” olarak nitelendirdi:

Demokrasi ve barış kılıfı”

“Bu kabul, Türk dış politikasında onurun kalmadığının göstergesidir. Sadece Ermeni meselesi değil. Kıbrıs konusunda, Suriye ile savaş çığırtkanlığıyla nereye geldiğimiz ortada. Artık Kuvayi Milliye kavgasıyla başarılan Misak-ı Milli toprakları üzerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümranlık ve geleceği belirleme hakkı kalmamıştır. Bu hak uluslararası emperyalist güçlere hem de büyük başarıymış gibi gösterilerek teslim edilmiştir. Göreceksiniz, bu Amerikancı politikalar, yarın öbür gün demokrasi ve barış kılıfı adı altında sözde Ermeni soykırımı masallarını kabul ve uluslararası mahkemelerin vereceği müeyyideleri yutmak, yutturulmak zorunda kalacağımızdan korkuyorum. Zira bu tür heyetler, bu heyetlerde bulunan şahısların düzenleyeceği komisyonlar ve alınan kararlar ileride açılacak olan uluslararası ceza mahkemelerindeki davalarda delil olarak kullanılacak. Ve Türkiye imzaladığı uluslararası sözleşmeler uyarınca tazminatlar ve belki de toprak bütünlüğünü tehlikeye sokacak gelişmeleri kabullenmek durumunda kalacak.”

Diaspora enforme ediyor, kabul etmek mümkün değil

MHP Kayseri Milletvekili, Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu da şöyle konuştu: “Bu insanlar davet edilecekse, uyarı çerçevesinde çağrılabilir. Onları diaspora enforme ediyor. Doğru bilgilendirmek gerekir. Ama bu bilgilendirme yapılmazsa, bu görüşmeyi kabul etmek mümkün değil.”