Altı kamu görevlisi Dink’in öldürülmesini seyretmiş

Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında incelenen telefon kayıtları ve görüntülerde, Dink’i vuran Ogün Samast’ı cinayet günü altı sivil kamu görevlisinin izlediği ortaya çıktı.

Agos gazetesi Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinde “kamu görevlilerinin ihmalinin olup olmadığı” yönünde başlatılan soruşturma kapsamında incelenen telefon kayıtları ve kamera görüntülerinde Dink’i vuran Ogün Samast’ı cinayet günü olan 19 Ocak 2007’de altı sivil kamu görevlisinin izlediği ortaya çıktı.

Milliyet’ten Tolga Şardan’ın haberine göre, altı kamu görevlisinin hem cinayet öncesinde, hem de sonrasında bölgede bulundukları ve Ogün Samast’ı çapraz biçimde takibe aldıkları anlaşıldı. Bazı görevlilerin, Halaskargazi Caddesi ve Şafak Sokak’taki kameralara takıldıkları ortaya çıktı.

Biri İstanbul Jandarma'dan 

Kimliği net olarak belirlenen görevlilerden birinin, o dönemde İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nda astsubay olarak görev yaptığı anlaşıldı.

Soruşturmada ayrıca Dink cinayeti dosyasında adı geçen ve Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi’nde kayıtlı yardımcı istihbarat elemanı olarak göre yapan Erhan Tuncel’le 23 Kasım 2006’da elemanlıktan çıkarılmış olmasına rağmen irtibatın kesilmediği ortaya çıktı.

Devletin resmi kayıtlarına göre elemanlıktan çıkarılmış görünen Tuncel, Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi görevlileriyle cinayet gününe kadar 34 kez telefonla temas kurmuş. Tuncel, Dink cinayetinin azmettiricisi olmakla suçlanıyordu.

Kategoriler

GüncelYazar Hakkında