Rusya yaptırım kararnamesini imzaladı

Rusya Başbakanı Medvedev, Türkiye`ye ekonomik yaptırımlara ilişkin kararnameyi imzaladı. Yaptırımlar 1 Ocak 2016’dan itibaren başlıyor.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Türkiye'ye uygulanacak ekonomik yaptırımlara ilişkin kararnameyi imzaladı.

Moskova hükümeti basın dairesinden yapılan açıklamaya göre Medvedev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatı doğrultusunda hazırlanan ve ‘Rusya’nın ulusal güvenliğinin sağlanması ve suç eylemlerinden korunması çerçevesinde, Türkiye’ye özel ekonomik tedbirler uygulanmasını öngören kararnameyi’ imzaladı.

Tass haber ajansının verdiği bilgiye göre, imzalanan kararname 1 Ocak 2016'dan itibaren yürürlüğe girecek.

Kararnamede yer alan düzenlemelere göre, 1 Ocak 2016 itibarıyla beyaz et ürünlerinin yanı sıra, domates, soğan, brokoli, karnabahar, salatalık, portakal, elma, armut, çilek, üzüm ve mandalina ürünlerinin de Türkiye’den ithalatı durdurulacak.

Ayrıca Türkiye ve Rusya arasındaki projelerin desteklenmesi için kurulması planlanan ortak fon askıya alınırken, bugünden itibaren Rusya ve Türkiye arasında gerçekleşen charter uçuşların da durdurulduğu açıklandı. 

Rusya Ekonomi Bakanlığı, Türk şirketlerinin faaliyetlerine sınırlama getirilecek iş ve hizmetlerin listesini 10 Aralık'a kadar hazırlamakla görevlendirildi.

Rusya tüketici hakları ajansı Rospotrebhadzor, Türkiye'ye tur satışlarının durdurulması yönündeki karara uyulup uyulmadığını denetlemekten sorumlu olacak.

Rusya Ulaşım Bakanlığı, Türkiye TIR'larına 2016 için verilen taşımacılık izinleri gerek görülmesi hâlinde iptal etme hakkına sahip olacak.

Kategoriler

Güncel Türkiye Dünya

Etiketler

Ekonomi Türkiye Rusya


Yazar Hakkında