HDP ve DBP'nin Sur eylemine polis müdahalesi

Diyarbakır’da HDP'nin Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağını protesto etmek için düzenleyeceği yürüyüş öncesinde polis kitleye müdahale etti.

Polis saldırısı, Esma Ocak’tan Ciftkapı’ya yapılacak yürüyüş için Bağlar’da toplananlara Mevlana Halit Mahallesi’nde gerçekleşti.


Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.


Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Jinha’nın haberine göre, Diyarbakır'da Sur üzerindeki ablukayı kırmak için Esma Ocak'ta bir araya gelen kitleye polis müdahale etti. Müdahalenin ardından yüzlerce kişi yeniden bir araya gelerek Sur'a doğru yürümeye başladı. Yürüyüşün ardından Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemi yapan halk yine polis müdahalesiyle karşılaştı.

Bağlar ilçesinde ise DBP Bağlar binası önünde bir araya gelen kitle, Sento Caddesi üzerinden Sur'a doğru sloganlarla yürüyüşe geçti. Müdahalenin ardından yolları kapatan yüzlerce kişi Sur'a doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün ardından aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekillerinin bulunduğu kitleye polisler yeniden biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

DHA’nın haberine göre, Merkez Yenişehir İlçesi'nde barikatlarla yol kapatmak isteyen grubu polis havaya ateş açarak ve gaz bombası ile müdahale etti.

Bu arada HDP'lilerin toplanmaya çağırdığı Esma Ocak parkı çevresinde zırhlı araçlarla önlem alan polis ekipleri, bölgeye cadde ve ara sokaklardan gelen grupları gaz bombası ve basınçlı suyla dağıtmaya başladı. Diyarbakır'ın başta Yenişehir olmak üzere Bağlar İlçesi'nde de göstericiler ile polis arasındaki olaylar devam ediyor.

Kentte bugün esnaflar kepenk açmazken, belediye otobüsleri ile şehiriçi taşımacılık yapan minibüslerin büyük bölümü sefere çıkmadı. Çöplerin de toplanmadığı Diyarbakır'da öğrencilerin büyük bölümü de okullara gitmedi.

12 gündür abluka altında olan Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı 4 gün önce kaldırılmış, 17 saat sonra tekrar yasak getirilmişti. 

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında