Garo Paylan'dan Noel sitemi: Bir kişi dahi olsa Meclis önemsemeliydi

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Noel bayramında TBMM Genel Kurulu’nda parti grubu adına konuştu. Paylan konuşmasında, Noel’de yayılan nefret söylemini hatırlattı, “1915’te bu topraklarda Noel önemliydi. Az dahi olsa, 1 kişi dahi olsa bu Meclis, tarihinde olduğu gibi Noel’i önemsemeliydi” dedi.

Dün yaptığı meclis konuşmasında 24 Aralık’ın “Noel Bayramı” olduğunu anımsatan Paylan şunları söyledi:

“Bugün bu toprakların kadim bir bayramıdır. Pek farkında değiliz. Buruk bir bayram geçireceğiz. Bir zamanlar bu topraklarda Hristiyanlar, nüfusun yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyordu. Bugün binde bire düşmüşüz. Ancak az dahi olsa, 1 kişi dahi olsa bu Meclis, tarihinde olduğu gibi Noel’i önemsemeliydi. Çünkü 1915 yılında, bu topraklarda Noel önemliydi. İnsanlar birbirlerinin bayramlarını kutlarlardı. Hristiyanların bayramını kutlarlardı. Tıpkı Hristiyanların, Müslümanların bayramlarını kutladığı gibi. Müslüman bayramlarında Meclis-i Mebusan tatil olduğu gibi Noel bayramında da tatil olurdu. O açıdan azaltılmışların da bayramını önemsememiz gerekiyor.” 

Bugünün Aziz Nikola’nın günü olduğunu da anlatan Paylan, “Nam-ı değer Noel baba, Aziz Nikola Antalyalı. Yani hemşeriniz, bu toprakların bir değeri. Bu toprakların bir değeri bu topraklarda tarih bilinci olmadığı için yuhalanıyor, nefret söylemi yapılıyor. Bu nefret söyleminin tarih bilinciyle giderileceğini düşünüyoruz. Noel babanın bu topraklarının bir değeri olduğu bilinci yayılmalı” görüşünü de dile getirdi.

AKP'li vekilden ‘Noel’in kutlu olsun’

AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, kürsüden ayrılmak üzereyken “Garo” diye seslenerek Paylan’ın yanına gitti. Yaşar, Paylan’a elini uzatarak, “Noel’in kutlu olsun” diyerek kutladı.

Kategoriler

Güncel Türkiye Gündem

Etiketler

Noel Garo Paylan


Yazar Hakkında