Gül ve Dündar'ın tutukluluğunun 30. gününde 30 adımlık yürüyüş

Bugün gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutukluluğunun 30 günü. Gazetecilerin meslektaşları, bugün tutukluluğun 30 gününde saat 14.00’te Taksim Tünel’de bir araya gelerek 30 adımlık bir eylem yapacak.

MIT TIR’ları haberi nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün meslektaşları, tutuklulukların 30. günü olan Cumartesi günü saat 30 adımlık bir eylem yapacak.

Can ve Erdem’in Gazeteci Arkadaşları” adına yapılan yazılı açıklamada şöyle deniyor:

Ne o TIR’ları Suriye’ye gönderen, ne o TIR’ları durduran, ne o fotoğrafları çekenler onlar. Erdem ve Can, toplumun haber alma hakkı kapsamında edindikleri bilgileri yazdılar. Yani işlerini yaptılar.

Bu düpedüz gazetecilik faaliyeti nedeniyle bir aydır Silivri Cezaevi’nde tutuluyorlar. Üstelik delilleri karartma ihtimalleri yok, çünkü tek delil, basılı Cumhuriyet Gazetesi nüshalarıdır.

Ve kaçma şüphesi de söz konusu değil. Gazeteciliğin ve meslektaşlarımızın uğradığı bu haksızlık karşısında susmak hiçbirimize yakışmaz. Çünkü biz bu filmi Odatv Davası sırasında da görmüştük.

O gün de ‘yansak da dokunacağız’ diyerek gazeteci arkadaşlarımızın özgürlüğü için sokaklara çıkmış, ‘kalemden kitaptan bomba olmaz’ demiş, meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu haykırmıştık. Bugün tarih tekerrür ediyor.

Cezaevlerindeki 24 Aralık tarihi itibarıyla 34 gazeteci var. Tutuklu gazetecilerin tutuksuz yargılanmalarını talep etmek için, mesleğimizi ve halkın haber alma hakkını savunmak için yine sokaklara çıkıyoruz.

Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanışının 30. gününde, ‘bu dava nereye kadar giderse biz de peşindeyiz’ demek için, 30 adımlık yürüyüşe çağırıyoruz hepinizi.

26 Aralık 2015 Cumartesi günü saat 14:00’te Tünel Meydanı’nda buluşup 30 adım atacağız. Sizleri de yanımızda görmek istiyoruz. ‘Hakikat asla hapsedilemez’ ‘Halkın haber alma hürriyeti asla engellenemez!’

Kategoriler

Güncel BasınYazar Hakkında