Japonya’dan seks kölelerine özür ve tazminat

Japonya, 2. Dünya Savaşı sırasında kaçırılarak askeri genelevlerde zorla çalıştırılan Güney Koreli kadınlardan özür dileyip tazminat ödemeyi kabul etti.

Japonya ve Güney Kore, 2. Dünya Savaşı döneminde seks kölesi olarak çalıştırılan Güney Koreli kadınlara tazminat ödenmesi konusunda anlaştı.

Tarihi anlaşmaya göre Japonya, kurbanlar için oluşturulan Güney Kore idaresindeki devlet fonuna 1 milyar yen (8.3 milyon dolar) ödenmesi kararı aldı.

Birçok Güney Koreli kadın 2. Dünya Savaş’ı döneminde kaçırılıp Japonya'daki askeri genelevlerde zorla çalıştırılmıştı.Seks köleleri sorunu Japonya ile Güney Kore arasında yıllardır ilişkileri geren sorunlardan biriydi. Güney Kore, özür ve kurbanlar için tazminat talep ediyordu.

Özür ve tazminat

Varılan anlaşma 1965 yılından bu yana üzerinde uzlaşılan ilk madde oldu ve her iki taraf da görüşmelerin hızlandırılması kararına vardı. Açıklama, Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida'nın, Güney Koreli mevkidaşı Yun Byung-se ile görüşmelerde bulunmak için Seul'e varmasının ardından yapıldı.

Toplantı sonrası gazetecilere konuşan Kişida, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin özür dilediğini söyledi. Kişida, “Japonya Başbakanı olarak Abe, acı çeken, iyileşmesi zor fiziksel ve ruhsal yaralar alan herkese yüreğinden bir özür sunar” dedi.

1995 yılında Japon hükümeti kurbanlar için bir fon yaratmış ancak fondaki para bağışlar üzerinden oluşturulmuştu. Bu fon 2007'de sonlanmıştı. 1993'te Japonya özür dilemiş ama muhafazakâr Abe hükümeti bu özrü eleştirmişti.

200 bin seks kölesi

1910-1945 yılları arasında seks köleliği yaptırılan kadınların tam sayısı hakkında kesin bir rakam söylemek mümkün olmasa da, çoğunluğu Koreli, Çinli ve Güneydoğu Asyalı bir kısmı da Japon ve Avrupalı olmak üzere en az 200 bin kadın 1932- 1945 yılları arasında Japon askerleri için genelevlerde zorla çalıştırıldığı iddia ediliyordu. O dönemde genelevlerde çalıştırılan kadınların birçoğu bu sırlarını mezara taşımışlardı. “Bize zorla uygulanan bu büyük günahın kayıtlara geçmesi gerekli”  diyen Güney Koreli Kim Hak-soon, 1991 yılında seks kölesi olarak çalıştırıldığını açıklayan ilk kadın olmuştu.


Kategoriler

Dünya



Yazar Hakkında