Sığınmacılar için özel kurul

Irak'tan ve Suriye'den Türkiye'ye gelip Yozgat'a sığınan 72 Ermeni ve diğer şehirlerde bulunan Ermeni sığınmacıların durumu, 26 Aralık Cumartesi günü Patrikhane'de yapılan toplantıyla ele alındı.

Türkiye Ermeni toplumunun Ortadoğu'daki savaş hali nedeniyle yurtlarından göç edenlere nasıl yardım edeceğinin konuşulduğu buluşmaya, Başepiskopos Aram Ateşyan başkanlık etti. Peder Dırtad Uzunyan, sığınmacılar hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Toplantıda, sığınmacı ailelerin çocuklarının eğitim sorunu konusunda nasıl bir yol izleneceği de ele alınırken, yardım ve destek çalışmalarını koordine etmek üzere bir kurul oluşturuldu. Kurulda Peder Dırtad Uzunyan, Toros Alcan, Diana Kamparosyan, Levon Şadyan ve Melkon Karaköse yer aldı. 

72 Ermeni Yozgat'ta tutunmaya çalışıyor 

Patrikhane'deki toplantının ardından Yozgat'a bir ziyarette bulunuldu. Peder Dırtad Uzunyan, Diana Kamparosyan ve Hovsep Arzuman'dan oluşan heyet, 29 Aralık Çarşamba günü şehre giderek sığınmacıların durumunu yerinde gözlemledi. Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı'yı makamında ziyaret eden heyet, valiliğin sığınmacılarla yakından ilgilendiği ve herahngi bir güvenlik endişesi olmadığı yönündeki izlenimlerle görüşmeden ayrıldı. Daha sonra ailelerle görüşen heyet, izlenimlerini, yeni oluşturulan kurulla paylaşmak üzere İstanbul'a döndü. Peder Uzunyan, Agos'a yaptığı açıklamada, ailelerin öncelikli ihtiyaçlarını tespit etmeye çalıştıklarını kaydetti. Hovsep Arzuman ise yaşamlarını Yozgat'ta sürdüren ailelerin acilen İstanbul'a taşınmasını gerektiren bir durum gözlemlemediklerini ve ziyareti Patrikhane bünyesinde oluşturulan bir kurulda değerlendireceklerini ifade etti.  

Kategoriler

ToplumYazar Hakkında

1979 İstanbul doğumlu. Toplum bölümünün editörü, demokratikleşme, insan hakları, inanç özgürlüğü ve azınlık vakıflarıyla ilgili haberler yapıyor.