Ateşyan Dzınunt Yortusu’nda herkese verdi veriştirdi

Geçtiğimiz günlerde Surp Dzınunt'taki sabah ayininde konuşan Başepiskopos Aram Ateşyan, Patrik seçimi konusuna değindi. Başepiskopos’un eleştirilerinden bu kez de vasi tayini için mahkemeye başvuran cemaat üyeleri nasibini aldı.

Ermeni Kilisesi’nin İsa Mesih’in Doğuş Yortusu’nu kutladığı  ‘Surp Dzınunt’, 6 Ocak Çarşamba günü yapılan sabah ayini ile başladı. Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nde düzenlenen Badarak Ayini, Başepiskopos Aram Ateşyan’ın riyasetinde gerçekleşti. Ateşyan, vaazında yeni yıl ve Dzınunt Yortusu dolayısıyla yayınladığı mesajdan alıntılar yaparak, son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de yaşanan acılara vurgu yaptı. Ateşyan, “Bu yıl çok fazla acı yaşadık, insanlar gün ve gün ölüyor ve öldürülüyorlar. Bu durum çok vahim. Yeni bir yıla girdik, inşallah bu acılar son bulur” dedi. Badarak Ayini’nin ardından Ateşyan, Kazaz Amira Salonu’nda vakıf başkanlarını ve cemaatin önde gelen isimlerini kabul etti. Kabul sırasında, yeni yılın mutlu ve barış içerisinde geçmesini temenni eden Ateşyan, cemaat temsilcileri ile baş başa fikir alışverişinde bulunmak amacıyla, dinî liderler ve diğer diplomatlar için Cuma günü ayrı bir davet vereceklerini ifade etti.

Kabulde Ateşyan, ilk olarak din görevlilerinin maaşı konusunu gündeme getirerek Boyacıköy Yerits Mangants Kilisesi Başkanı Nazaret Özsahakyan’ı “Ruhanilerin maaşı konusu, sadece Patrikhane’yi ilgilendirir. Din görevlileri için böyle bir başvuru yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Böyle bir talebiniz varsa merkeze gelirsiniz. Böyle bir ihtiyaç olursa, Patrikhane bunun başvurusunu yapar” diyerek eleştirdi.

Ardından Patrik seçimi konusuna da değinen Başepiskopos’un eleştirilerinden bu kez de vasi tayini için mahkemeye başvuran cemaat üyeleri nasibini aldı. “Bir Patriğin vasisi, maddi ve manevi anlamda Ruhani Meclis’tir” diyen Ateşyan, Agos’un “Vasi yazılır, seçim okunur” başlığını da hedefine aldı ve “Patrik seçimi için sadece Ruhani Meclis karar verebilir. Biz zaten başvurumuzu da yaptık. Haziran ayında seçim için Valiliğe başvurduk, yanıtını bekliyoruz” dedi.

 “Vakıf seçimlerinin yapılması için devletin ve ilgili bakanlığın bir an önce karar vermesi gerekiyor” diyen Ateşyan,  “Son yapılan seçimlerin üzerinden çok uzun zaman geçti. Bizler her fırsatta bunu gündemde tutmaya çalışıyoruz. Umarız, yakın zamanda bu sorun çözülür” şeklinde konuştu.

Kabulde hazır bulunan AKP Milletvekili Markar Esayan da, “Yalçın Akdoğan’la kısa süre önce bir araya geldik ve azınlıkların vakıf yönetim kurulu seçimlerinin yapılmasını düzenleyen yönetmelik hakkında görüştük. Yakın bir zamanda, bu konuyla ilgili bir toplantı yapılacak. Bu konu da gündemin öncelikli maddeleri arasında yer alıyor. Biz de azınlık vekilleri olarak bu konunun öneminin farkındayız ve birlikte çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz” dedi.

‘Birey olarak hakkımı kullandım’

Ateşyan’ın konuşmasının ardından söz alan Nazaret Özsahakyan, “Beni başvurum için eleştiriyorsunuz, acaba ombudsmanın kararının tamamını okudunuz mu? 19 sayfayı... Orada bizi ve tüm azınlıkları ilgilendiren çok olumlu referanslar yer alıyor. Daha önce hiçbir anayasal kurum tarafından dile getirilmeyen şeyler yer alıyor. Bu bir kazanımdır” şeklinde konuştu. Ateşyan ise “Bunu din adamları üzerinden yapmayacaktınız, Patrikhane’yi aradan çıkararak bu başvuruyu yapmanız, bizleri ayaklar altına almak anlamına gelir” dedi. Cemaat üyesi bir birey olarak hakkını kullandığını söyleyen Özsahakyan, “Vakfımızın seçimi için altı ay kaldı. Eğer altı ay içinde bir gelişme olmazsa, bu konuda da hukuksal tüm haklarımızı kullanacağız” dedi.

Şirinoğlu: ‘Başarısız yöneticileri seçmeyin’

Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu da şöyle konuştu:  “Vakıf seçimlerinin yapılmasını engelleyen kişinin ben olduğumu iddia edenler olduğunu duydum. Dört dönemdir oradayım ve üç dönemdir başkanlığı yürütüyorum. Benim yönetimde devam etmek, burada kalmak gibi bir düşüncem olamaz, çünkü çok yoruldum. Ben de yönetmeliğin bir an önce çıkmasını ve vakıf seçimlerinin yapılmasını istiyorum. Buradan cemaatimize seslenmek istiyorum, başarısız yönetim gösteren eski yöneticileri asla seçmeyin.”

Kategoriler

Toplum Kilise


Yazar Hakkında

1992 İstanbul doğumlu. Agos Gazetesi Toplum Editörü. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.