9. yılda Hrant Dink anmaları

Hrant Dink, 9. ölüm yıldönümünde, Türkiye'de ve yurtdışında anılıyor.

Anma programı şöyle: 

İstanbul

- Hrant Dink, 19 Ocak’ta saat 14.30’dan itibaren, öldürüldüğü yerde, Agos gazetesinin eski merkezinin önünde anılacak.

- AKA-DER, DİSK BASINİŞ, Halkevleri, HDP İstanbul, Kaldıraç, Nor Zartonk, Yeniyol ve ÖDP 19 Ocak günü saat 13.30'da Taksim Meydanı'ndan Agos önüne yürüyecek. Saat 19.00'dan 21.00'e kadar Hrant Dink'in öldürüldüğü kaldırımda adalet nöbeti tutulacak. 

- HDK Kadıköy Meclisi, saat 19.00'da Süreyya Operası önünde bir anma düzenleyecek. 

Ankara

- AKA-DER, 17 Ocak saat 14.00-18.00 arasında, “Hrant'la Ermeni, Tahir Elçi ile Kürdüz, Halkların Ortak Mücadelesi ile Kazanacağız” başlıklı bir anma gecesi düzenleyecek. Anmaya, Kayuş Çalıkman Gavrilof, gazeteci Kemal Göktaş, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve müzik grubu Liberte katılacak. 

Adres: Çankaya Belediyesi, Yılmaz Güney Sahnesi, Maltepe

- DSİP, 18 Ocak saat 18.30’da, “Hrant Dink'ten Tahir Elçi'ye” başlıklı bir toplantı düzenleyecek. 

Adres: DSİP Ankara İl Örgütü, Konur Sokak, No:14/13, Kızılay 

- 19 Ocak’ta da, Hrant Dink’in vurulduğu saat olan 15.00’te, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde bir anma programı düzenlenecek. Saat 18.00’deyse, demokratik kitle örgütleri bir basın açıklaması yapacak. 

İzmir

İzmir Emek, Demokrasi ve Barış Güçleri, Hrant Dink'i ölümünün 9. yıldönümünde anacak. Saat 18.00'de Alsancak Sevinç Pastanesi önünde buluşulacak. 

Bursa

- 19 Ocak Salı günü saat 19:00'da Setbaşı Mahfel'den Heykel'e yürünecek. 

Ermenistan

19 Ocak'ta Ermenistan'ın başkenti Yerevan'da Hrant Dink, bir yürüyüşle anılacak. 

Bu sene Ermenistan’da Hrant Dink anısına bir imza kampanyası da düzenleniyor. Yarın anma sırasında, Yerevan'ın sokaklarından birine Hrant Dink'in adının verilmesi için imza toplanacak. 

Anma bildirisinde ''Toplumumuz Hrant'a yapılmış suçu unutmamalı. Hrant'ın anısını yaşatmak için Yerevan'ın sokaklarından birinin Hrant Dink'in adı ile adlandırılmasına büyük önem veriyoruz'' ve ''Hepimiz Hrant'ız. Bu Hrant'a vefa borcumuzdur'' ifadeleri yer alıyor. 

Bildiride Ermenistan halkına 19 Ocak'ta saat 17.00'de imza kampanyasına ve ardından gelen yürüyüşüne katılma çağrısı yapılıyor. 

İmza kampanyası Yerevan Belediye binası önünde gerçekleşecek. İmza toplanmasının ardından Cumhuriyet Meydanı’na yürünecek ve mum yakılacak.

Almanya

- 17 Ocak'ta Köln Kulturforum'da Hrant Dink anısına bir oturum düzenleniyor. Petros Markaris, Karin Karakaşlı, Doğan Akhanlı ve Raffi Kantian'ın konuşmacı olacağı etkinlik saat 16.00'da başlayacak.

- Berlin'in Kreuzberg Mahallesi'ndeki meydanda, Kottbusser Tor'da yarın saat 18.00'de Hrant Dink anısına bir yürüyüş düzenlenecek. 'Hrant Dink Dostları' grubunun düzenlediği anmada flama açılmayacak, ortak pankartla yürünecek. 

- Berlin'de bulunan Studio R isimli mekanda, Hrant Dink anısına bir konser düzenleniyor. Muammer Ketencoğlu, Stepan Gantralyan, Mareike Beykirch, Mehmet Yılmaz ve Deniz Utlu'nun Ermenice şarkılar çalacağı konser saat 20.30'da başlayacak. 

İsveç 

- İsveç'in başkenti Stockholm'de de Hrant Dink anlılıyor. 19 Ocak'ta Sveavägen'de ABF House'da düzenlenecek anma töreninin başlama saati 18.00 

Kanada 

24 Ocak günü, Ottawa'da 'Voices in Dialogue' isimli grup, ölümünün 9.yıldönümünde Hrant Dink'i ve Kasım 2015'te öldürülen Tahir Elçi'yi anacak. Ottawa kent kütüphanesinde gerçekleşecek programda film gösterimleri ve 'Hrant Dink ve Tahir Elçi'nin ayak izinde tanıma ve barış' başlıklı bir toplantı düzenlenecek. Toplantı saat 14.00'te başlayacak. 

Fransa

8 Şubat günü, LACORT, CRC, AEC-HCA ve RSF, Hrant Dink anısına ortak bir etkinlik düzenliyor. Paris 10. Bölge Belediye binasında düzenlenecek toplantı Türkiyede gazeteci olmak: Gerçeğin değeri adını taşıyor. Saat 19.00da düzenlenecek toplantıya Hrant Dink eşi Rakel Dink, tutuklu bulunan gazeteci Can Dündarın eşi Dilek Dündar ve 1993 yılında cinayete kurban giden gazeteci Uğur Mumcunun oğlu Özgür Mumcu katılacak. 

Kategoriler

Güncel

Etiketler

Hrant Dink