9 yıldır özlemle - Hrant Dink anılıyor

Hrant Dink, 9. ölüm yıldönümünde, vurulduğu gazetesinin önünde anılıyor.

Yüzlerce insan, Hrant Dink'i vurulduğu yerde anmak için Agos Gazetesi'nin eski binası önünde toplandı. 

Aralarında Sabahat Tuncel, Ferhat Tunç, Selina Doğan, Sezgin Tanrıkulu, Garo Paylan, Selahattin Demirtaş, Gamze İlgezdi, Türkan Elçi ve Sami Elvan'ın da olduğu pek çok kişi 9. kez bir araya geldi. 

Hrant’ın Arkadaşları bugün saat 14.30’da Sebat Apartmanı önünde yapılacak anma için hazırlıklara başladı. 

Binaya ‘Buradayız Ahparig, özlemle, öfkeyle, inatla!’ yazılı pankart asıldı.

Polis, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı, Divan Kavşağı çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Bazı noktalarda TOMA'lar konuşlandırıldığı görüldü. Halaskargazi Caddesi Harbiye Müzesi önünden Osmanbey yönü araç trafiğe kapatıldı.

Polis Ramada Oteli ve Mado’nun önü olmak üzere iki ayrı kontrol noktası oluşturdu. Anmaya katılacak vatandaşların bu anma noktasına aranarak geçeceği belirtiliyor.

Sabah saatlerinde anma alanı, bomba araması için boşaltıldı.

Saat 14.30'da başlayacak anma için Taksim'de gruplar Sebat Apartmanı'nın önüne ilerlemeye başladı. 'Hrant için Adalet İçin", 'Hepimiz Hrantız Hepimiz Ermeniyiz' ve 'Faşizme Karşı Omuz Omuza' sloganlarıyla Hrant Dink'in vurulduğu yere yürünüyor. 

Agos binasının önündeyse kitle yavaş yavaş toplanıyor. 

Hrant’ın Arkadaşları’nın açıklaması şu şekilde:

“Buradayız özlemle,

Hrant Dink’in her insanı, her dili, her inancı, her sözü eşit gören barış dilini özlüyoruz.

Buradayız, öfkeyle.

Hrant Dink’i aramızdan alan, bebekten katil yaratan karanlık 9 yıldır katiller yaratmaya devam ediyor. O karanlık ülkenin dört bir yanına yayılmış, her gün yeni ölüm haberleri veriyor. Tanıyoruz, biliyoruz. Öfkemiz ayakta, yapılanlar aklımızda.

Buradayız, inatla.

Karanlığı büyütmeye çalışanlara karşı, 9 yıldır olduğu gibi, inatla yine buradayız. Hrant Dink’in ilmek ilmek ördüğü ve uğruna hayatını verdiği barış ve hakikat dilini anımsamak ve sesine ses katmak için, bir kez daha, 19 Ocak’ta, saat 14.30’da vurulduğu yerde, Agos’un önündeyiz.


Kategoriler

TürkiyeYazar Hakkında