Mossessian’dan Mekke’ye inanç müzesi

Londra merkezli Mossessian Mimarlık Ofisi, Mekke’de inşa edilecek olan bir inanç müzesini tasarlayacak.

Fransalı Ermeni Michel Mossessian’ın kurucusu olduğu firma, Müslümanların kutsal şehri Mekke’de kurulacak müze için düzenlenen yarışmayı kazanarak, ‘The Makkah Museum’un (Mekke Müzesi) tasarımını yapma hakkını elde etti. Mossessian, proje yarışmasına Studio Adeline Rispal ile birlikte katıldı. Mekke Müzesi, Müslümanlar için en kutsal yer olan Kabe’yi de içine alan Mescid-i Haram’dan yedi kilometre ötede olacak.

Müze bünyesinde İslam’ın uluslararası pratikleri ve tarihiyle birlikte Hz. Muhammed’in hayatını da anlatan sergilere ev sahipliği yapacak 5600 metrekarelik bir galeri alanı da olacak. Ayrıca, bir resepsiyon, oditoryum, kitapçı, derslik, teras ve restoran da müzede yer alacak.

Eksik kapanacak’

Müzenin tasarımını yapacak firmanın sahibi mimar Michel Mossessian, Mekke Müzesi’nin tasarımıyla ilgili şöyle konuştu: “Mekke Müzesi, dünyanın dört bir yanından Mekke’ye gelen milyonlarca Müslüman’a İslam’ın farklı yorumunu ve yansımasını sunacak. Müslümanların en kutsal Müslüman şehrine ziyaretlerini zenginleştirecek böyle bir kültürel kurumları yoktu, Mekke Müzesi’yle birlikte bu eksik de kapanacak. Yapının merkezinde ‘sanal minare’ işlevi görecek bir boşluk tasarlanırken, ziyaretçiler sergileri gezerken bu minareye tırmanıyor gibi olacaklar. Mossessian Mimarlık Ofisi, boşluk boyunca yükselen kesintisiz bir rampa yaptı; buna paralel olan, aşağı inmek için kullanılacak spiral şeklinde bir merdiven de var. Ayrıca rampanın her iki tarafında sergiler ve panoramik film gösterimleri olacak. Tepede de Suudi Arabistan’ın aşırı sıcak yazlarında bile kullanılabilecek, iklim kontrollü bir bahçe olacak. Aşağı inen spiral merdivenlerin alt kısmına Allah’ın 99 ismi yazılacak; bu isimler aşağıdaki galeriden görülebilecek. Müzenin dış duvarı, şu anda İslam’ın yaşandığı tüm ülkelerden toplanan taşlarla yapılacak. Mekke çevresindeki dağlardan alınacak olan Hujaz taşı da binanın içinde kullanılacak. Taşlar içeride kameriyeler ve pervazlar oluşturmak için kullanılacak, ziyaretçileri rampada ilerledikçe bunları görecek.”

10 yıllık firma

Londra’nın batısındaki Hoxton’da kurulan Mossessian Mimarlık 2005 yılında Fransalı Ermeni mimar Michel Mossessian tarafından kuruldu. Şirketin Ortadoğu ve Afrika’da şu anda yürütülen birçok projesi var; Fas’ın tarihi Fes şehrindeki, Medine’nin kalbindeki Place Lalla Yeddouna’nın restorasyonunu da şirket yürütüyor.

Kategoriler

DünyaYazar Hakkında

1990 İstanbul doğumlu. Kültür sanat, müzik, insan hakları ve güncel politika haberleri yapıyor.