Leyla Zana'nın Erdoğan'dan üç talebi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşme için randevu talebinde bulunan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, Kürt sorununun kalıcı çözümü için üç talep sıraladı.

Leyla Zana, Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebadi ve Jose Ramos Horta ile birlikte Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) Avrupa Parlamentosu'ndaki Kürt Konferansı’nın açılışını yapan isimler arasında yer aldı.

Al Jazeera’daki habere göre Kürt sorununun kalıcı olarak çözümü için üç talep sıralayan Leyla Zana, masaya dönülmesi gerektiğini, bunun için de gerçekçi bir barış projesi gerektiğini söyledi. 

Zana, Erdoğan'a ileteceğini söylediği 3 talebinin Öcalan’ın koşulları, özerklik ve Rojava olduğunu söyledi. 

Zana, koşulların ayrıntılarını şöyle ifade etti. 

"1- Sayın Öcalan'ın koşulları yeniden ele alınarak müzakereleri yürütmek için gerekli olan eşit koşullara ve sağlıklı iletişim kanallarına sahip olduğu bir zeminin yaratılması gerekiyor.

2- Kürt meselesinin kalıcı bir barışa evrilmesi , Kürtlerin meşru hak ve taleplerini anayasal güvence altına almakla mümkündür. Bu nedenle yeni anayasa tartışmalarında eğer Kürtlerle eşit, özgür ve demokratik bir temelde birlikte yaşam isteniyorsa bunun tek yolu, Kürt halkının da diğer halklar gibi yaşadıkları yerlerde siyasi ve idari statülerine sahip olmalarıdır.

3- Rojava'ya da bu temelde yaklaşılmalı, devletler katı ve anlaşılmaz tutumlarından vazgeçmeli, halkların siyasi iradelerine saygı göstermelidir." 

Geçtiğimiz hafta Leyla Zana’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan görüşme talep ettiği kulislere yansımış, Erdoğan’dan ‘görüşebiliriz’ açıklaması gelmişti. 

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında