Dündar ve Gül'e ağırlaştırılmış müebbet talebi

MİT tırları soruşturması kapsamında tutuklanan ve 26 Kasım’dan beri Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Can Dündar ve Erdem Gül için hazırlanan iddianamede, iki gazetecinin müebbet hapis cezası ile cezalandırılmalarını talep edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı’nın davacı olduğu davada Savcı İrfan Fidan iddianameyi tamamladı. 

Gazetecilerin tutuklanmasından iki ay sonra tamamlanan iddianamede, Dündar ve Gül, “Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması ile aynı amaç birliği içinde hareket etmekle” suçlanıyor.

Duruşmaların kapalı olarak yapılması talep edilen iddianamede Dündar ve Gül için, "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme", "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama", "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen yada tamamen engellemeye teşebbüs etmek" ve "Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme" suçlarından ayrı ayrı bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası istedi. 

İddianame 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamenin kabul edilmesi halinde iki gazetecinin yargılanmasına bu iddianame üzerinden başlanacak.

Kategoriler

Basın GündemYazar Hakkında