Dink cinayeti davalarının ilk duruşması 19 Nisan'da

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin kararı üzerine Hrant Dink cinayetine ilişkin birleşen iki davanın ilk duruşmasının 19 Nisan'da yapılmasına karar verdi.

Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, Dink cinayetine ilişkin devam eden ana dava dosyası ile kamu görevlilerine yönelik açılan 26 sanıklı davaların birleştirilerek İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesine ilişkin kararının ardından, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi dosyalar üzerindeki incelemesini tamamlayarak tensip zaptı hazırladı.

Buna göre mahkeme heyeti, birleşen iki davanın ilk duruşmasının 19, 20 ve 21 Nisan'da Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın büyük salonunda yapılmasına karar verdi.  

Heyet, tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Ercan Demir, Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu'nun tutukluluk hallerinin devamına oy birliğiyle hükmetti.

Ayrıca, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılarak, 2004 yılında Agos gazetesi ve Dink'in evi ile ilgili güvenlik tedbiri alınmasına ilişkin ne tür işlemler yapıldığının bildirilmesini kararlaştıran heyet, yine İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesine müzekkere yazılarak 1997 yılında İstanbul Pasaport Şubesine Hrant Dink'le ilgili olarak herhangi bir yazı yazılıp yazılmadığının sorulmasına, yazılmış ise bu yazı suretinin istenmesine hükmetti.

Kategoriler

Güncel Dink DavasıYazar Hakkında