Trabzon Jandarma İstihbarat cinayetten 4 ay önce Dink'i izliyordu

Hrant Dink’in, suikasta uğramadan yaklaşık 4 ay önce Trabzon Jandarma İstihbarat görevlilerince İstanbul’da evinin yakınında takip edildiği belirlendi.

Dink’in öldürüleceği bilgisinin 2006 yaz aylarında Yasin Hayal’in akrabası olan Çoşkun İğci tarafından Trabzon Jandarma istihbarat görevlilerine iletildiği, birbirini teyit eden savcılık ve mahkeme ifadeleriyle sabit.

Al Jazeera Turk’ten Selahattin Günday’ın haberine göre, bu bilginin verildiği dönemde Trabzon’da görevli jandarma istihbarat personelinden dördünün cinayetten dört ay önce 8-11 Ağustos 2006'da İstanbul’a geldikleri de tespit edildi.

Trabzon Jandarması İstanbul’da

habere göre Trabzon jandarma görevlilerinin HTS (Cep telefonu) kayıtları cinayet tarihinden geriye dönerek incelemeye alındı. Bu inceleme sonucunda istihbarat görevlileri V.S., O,K., G.G., E.Y.’nin kullandıkları cep telefonlarının 8 Ağustos ile 11 Ağustos tarihleri arasında ‘İstasyon Cad. Odak İş Hanı No:l Bakırköy (İstasyon Caddesi Bakırköy)" adresinden sinyal verdiği belirlendi.

Bu tespitin ardından Hrant Dink’in cep telefonu kayıtları da geriye dönük incelemeye alındı. Bu incelemede bu dört istihbarat görevlisinin telefonlarının sinyal verdiği zamanlarda Dink’in telefonunun da aynı adresten, yani ‘İstasyon Cad. Odak İş Hanı No:l Bakırköy'den (İstasyon Caddesi Bakırköy)' sinyal verdiği görüldü.

Öte yandan askerlerle, Dink’in telefonunun sinyal verdiği adresin "Dink ailesinin ikamet adresine yakın olduğunun tespit edildiği" HTS kayıtları ile ilgili inceleme tutanaklarında yer aldı.

Söz konusu bu dört jandarma istihbarat görevlisinden üçü olan V.S., O,K.  G.G. hakkında Dink cinayeti kapsamında 'Dink öldürülecek ihbarını aldıkları halde' gerekli işlemleri yapmadıkları için ‘görevi ihmal’ suçlamasıyla 2008 yılında dava açılmıştı. Ancak bu askerlerin Dink'i İstanbul'da takip ettikleri bilgisi o dava dosyasına girmemişti.

Cinayet günü jandarmalar olay yerinde 

2013 yılından itibaren yeniden ele alınan Dink cinayeti kapsamında telefon kayıtlarından elde edilen veriler cinayet bölgesinde o gün beş jandarma personelinin bulunduğunu ortaya çıkartmıştı. Olay yerindeki bu jandarma istihbaratçıları ile cinayet öncesinde olağanüstü biçimde yoğunlaşan bir telefon trafiği tespit edilen bir kişi daha belirlendi.

Habere göre bu kişi de İstanbul Jandarma da görevli yüzbaşı M.D. idi. Hrant Dink’in Bakırköy’deki evine giden Trabzon jandarma istihbaratına bağlı personeli İstanbul’da karşılayan kişinin de Jandarma Yüzbaşı M.D. olduğu tespit edilmişti.Yazar Hakkında